Had či mor? Co dalo vzniknout sušickému Andělíčku dodnes nevíme

10. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Takzvaný sušický Andělíček volá o pomoc. Kaple Anděla strážce je dominantou a symbolem Sušice

Kaple Anděla Strážce je oficiální název místa. V jihočeské Sušici a okolí mu však nikdo neřekne jinak než Andělíček. Kaple se nachází ve výšce 550 metrů nad mořem a vedou k ní dvě přístupové cesty. Buď je možné vydat se po schodišti o 148 schodech, anebo lesní cestou, kudy vede zelená turistická značka. Podél této trasy byla v roce 2010 vytvořena křížová cesta.

Areál vznikl pravděpodobně v 17. století, kdy byla roku 1683 vysvěcena prostřední kaple. Roku 1735 byly postaveny i boční kaple a ambity. Proč ale Andělíček vůbec vznikl, není dodnes tak úplně jasné.

Jedna z legend vypráví o malém chlapci, kterého měl uštknout had. Údajně však včas zasáhl Anděl Strážce, který se zjevil a had zmizel. Další možností, proč byla Kaple Anděla Strážce postavena, může být vyjádření vděku za to, že město Sušici během 17. století příliš nepoznamenala tehdejší morová epidemie.

Areál nabízí návštěvníkům k nahlédnutí střední kapli a také kaple boční

„Areál z dálky vypadá větší, než ve skutečnosti je. Jde o zhruba čtvercový půdorys o velikosti čtyřicet krát čtyřicet metrů. Uvnitř je travnatá plocha, kde přímo uprostřed stojí kaple z roku 1936, vystavěná na místě původní kaple,“ popisuje Čeněk Šebesta ze skupiny Přátelé Andělíčku.

Boční kaple jsou pak zasvěceny různým světcům. Pokud budete mít štěstí a dostanete se na Andělíček v době, kdy je přístupný návštěvníkům také zevnitř, budete mít dokonce možnost zazvonit si na zvon.

Ale i když se na místo vypravíte v době, kdy bude areál s kaplemi uzamčen, není důvod k zoufání. Andělíček má své kouzlo i zvenčí, kdy je možné obejít jej kolem dokola a pokochat se nádhernými výhledy do kraje. Například Sušici budete mít jako na dlani.

Spustit audio