Herec David Punčochář: Maturita na konzervatoři byla jednodušší než zkoušky z myslivosti
Herec a člen souboru pražského Švandova divadla pochází z Olomouce a jeho koníčkem je myslivost. „Nejsem typicky městský typ, ale v Praze netrpím, když tak vyjedu za město,“ říká David Punčochář.
Vidět jste ho mohli v televizních seriálech Dáma a král nebo Sestřičky Modrý kód. Herecké geny však nemá. „Nevím o tom, že by v rodině někdo hrál, i když babička říkala, že ochotničila. Já jsem v první třídě začal nějak blbnout a už jsem toho nenechal,“ vypráví o objevení svého hereckého nadání David Punčochář. Po škole tak plynule navázal na konzervatoř. „Až pak časem jsem si říkal, že jsem mohl dělat úplně něco jiného, ale určitě nelituju.“
Dlouho hrál v Liberci, když přišla nabídka do Švandova divadla. „Liberec jsem opustit nechtěl, ale Praha byla výzva. Šel jsem vždycky tou cestou, která mě vedla dál,“ vysvětluje svoje rozhodnutí. Má rád komediální role, ale umí hrát i role vážné. „Ty komediální se mi hrají lépe. A dobře se hrají ty záporné,“ potvrzuje známé pravidlo. Nervozitou už tolik netrpí, spíš, čím je starší, cítí větší odpovědnost.
Ač má nabídky do filmů i seriálů, bez divadla si život neumí představit. „To divadlo je nepopsatelné, je to jiný zážitek, pokaždé jiná scéna, jinak diváci reagují, je to vždycky autentická věc a máte tak zpětnou vazbu od diváka hned.“
Myslivost je relax
Ve volném čase se věnuje myslivosti, ke které ho přivedl tatínek už v době, kdy byl na konzervatoři. „Je to relax, člověk si v přírodě vyčistí hlavu. Měl jsem místa, kdy už jsem věděl, kde vyskočí zajíc nebo odkud vyjde srnec. Sedíte na posedu, kocháte se a najednou zjistíte, že už tam takhle sedíte tři hodiny.“
Dřív chodil i s puškou, dnes už se prochází spíš bez ní. „Flinty mám od 18 let. Lovit jsem nebyl dlouho. Když mě kamarád pozve na čekanou, to jdu rád.“ Myslivecké výrazy má v malíčku, úspěšně složil i zkoušky. „Musím říct, že maturita na konzervatoři byla jednodušší než zkoušky z myslivosti. Tam je právo, zoologie, historie, taky střelba. Tenkrát se mi to učilo ještě dobře, ale i tak to byla makačka. Ale já mám kombinovanou paměť, což se hodí i pro učení divadelních textů.“
Co to je kombinovaná paměť v podání Davida Punčocháře? Zastřelil někdy zvíře? A co říká o myslivcích? Předal on svým dětem nějaké herecké geny? V rozhovoru u Alex také prozradil, že byl automobilovým závodníkem do vrchu. Poslechněte si záznam pořadu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.