Herec Jaroslav Sypal: Obsadit neznámého, ale typově výrazného člověka, je risk, ale je to lepší

15. listopad 2021

Proslavily ho zejména komediální role, nezapomenutelný je jako poručík Hrubec v trilogii Byl jednou jeden polda. Říká o sobě, že v dětství byl hodný průšvihář.

Jaroslav Sypal hrál ve 12 celovečerních filmech, prvním byl Pásla koně na betoně. „Tam jsem se potkal se scenáristou Štefanem Uherem a ten mě učil hrát před kamerou. Pořád mi říkal ‚Uberte, uberte, jste výraznej v obličeji, tak uberte‘. Méně je na kameru opravdu více. Pokud je někdo výraznej, tak stačí to civilní herectví,“ vysvětluje herec.

V dětství byl trochu průšvihář. „Moje činy nebyly z těch zlých, třeba mně traktor přejel ruku, nebo jsem vypadl z Avie. Spíš to byly klukoviny a je zázrak, že jsem to dětství přežil.“

Jeho tatínek byl velký spisovatel, napsal na 30 divadelních her pro děti. On sám napsal tři divadelní hry pro dospělé a jednu pro děti. Nedávno vydal knihu Kotrmelce jednoho herce. „Je to taková hořkosladká kniha, ale je pozitivní, spousta historek a mých originálních zážitků, které se jen tak někomu nestanou.“

Je velký čtenář a zásadní pro něj bylo, aby to nebyla nuda. „Já sám přečtu 200 knížek za rok, tak to nesmí bejt nuda. A slibuju, že už žádnou knihu nenapíšu, protože tady je už všechno, co jsem chtěl říct.“

Teď se rozhodl napsat scénář k filmové pohádce. Nikomu nepíše roli na tělo, i když přiznává, že s malou rolí pro sebe tam počítá. Na obsazování rolí by pak šel formou castingu. „Může to být risk, že obsadíme neznámé jméno, ale ten herec může být skvělý typ. Pak vás to vynese. Kdo sází na jistotu, obsazuje pořád ty samé herce a má to vyřešené za dvacet minut. To nechápu a někdy to není dobře. Občas zatínám zuby.“

Alex Mynářová a Jaroslav Sypal

Nevraživý a nepřející poručík

Díky castingu na roli poručíka Hrubce se stal nezapomenutelným. V úzkém výběru se rozhodovalo mezi deseti herci. „Připravoval jsem se ve snu. Já o tom nijak nepřemýšlím. Přečtu si to, nějak mi to v hlavě přepne a představím si, jak bych to udělal. Takže jsem pro to udělal jen to, že jsem se naučil text.“

Humor má velmi rád. „Ale jsou díla, kterým nerozumím. Intelektuálnímu humoru se nezasměju,“ říká herec a podivuje se i nad tím, podle čeho se přiděluje cena Český lev. „Všimněte si, že komikům se Čeští lvi nedávají, spíš takovým rolím, které nikdo nechápe. Já jsem třeba vůbec nepochopil film Bába z ledu.“

V rozhovoru také prozradil, že věří na osud, zavzpomínal na své kolegy Miroslava Moravce nebo Ladislava Potměšila a vysvětlil, proč ho už nikdo nedostane do Bulharska. Poslechněte si v pořadu Alex a host.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.