Herzlovo centrum izraelských studií, Nabarvené ptáče, Evropská asociace izraelských studií

8. září 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Z filmu Nabarvené ptáče

Zítra bude v Praze otevřeno akademické Herzlovo centrum izraelských studií.  Premiéra filmu Nabarvené ptáče. Konference Demokracie v proměnách času: Izrael, Evropa a svět.

Zítra bude v Praze otevřeno akademické Herzlovo centrum izraelských studií. Bude řešit nejzajímavější výzkumné otázky z oblasti vztahů mezi Izraelem a například středoevropským regionem. Terezie Jirásková natočila rozhovor s jeho čerstvě zvolenou ředitelkou a odbornicí na Blízký východ Irenou Kalhousovou. 

Tento týden měl na prestižním filmovém festivalu v Benátkách premiéru film Nabarvené ptáče, který vypráví příběh malého židovského chlapce za 2. světové války. Aby unikl holocaustu, jeho rodiče ho posílají k příbuzné na venkov kamsi do východní Evropy. Chlapcova teta však nečekaně umírá, a tak je dítě nuceno protloukat se úplně samo divokým a nepřátelským světem. Více v příspěvku Jany Šustové. 

V těchto dnech se v Praze koná 8. výroční konference Evropské asociace izraelských studií. Záštitu nad ní převzal ministr zahraničí Tomáš Petříček. Nese název Demokracie v proměnách času: Izrael, Evropa a svět. Marcely Menachem Zoufalé, členky programové rady konference, se na podrobnosti zeptala Daniela Brůhová. 

Nedělní magazín o židovském životě moderuje Tomáš Töpfer.

autoři: Tomáš Töpfer , Tvůrčí skupina Publicistika
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.