Historie betlémů

19. prosinec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Cimbál připravený pro Marcela Commendanta
0:00
/
0:00

Betlém je nejen město, v němž přišel na svět Ježíš Kristus, ale i umělecké dílo znázorňující Svatou rodinu společně s pastýři, zvířaty, třemi králi a mnohdy také andělem provolávajícím oslavné písně. První betlém stvořil sv. František z Assisi a ač je pravlastí betlémů Itálie, jejich novou kolébkou se od 18. století staly české země a Morava.

Jak vznikaly betlémy na našem území a v kterých oblastech, z jakých materiálů je lidé vyráběly aproč byl jednu dobu zakázány? Jak vznikl unikátní třebechovický Proboštův betlém, který má více než 2 tisíce částí? V Muzeu betlémů v Třebechovicích pod Orebem s muzeoložkou Petrou Jahnovou a v Národním ústavu lidové kultury ve Strážnici s jeho ředitelem Martinem Šimšou po historii betlémů pátrala Markéta Ševčíková.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...