Hláska v Chotěbuzi připomíná bohatou minulost obce na Těšínsku
Osada Chotěbuz, založená nedaleko původního Těšína na levém břehu řeky Olše, patří k nejstarším sídlům Těšínského Slezska. Vděčí za to zřejmě své strategické poloze. Na nejvyšším místě dnešní samostatné obce stojí jako připomínka bohaté historie válcovitá věž, zvaná hláska.
Nebýt včasného zásahu, pravděpodobně by z raně středověké památky zbyly jen haldy suti. Dnes však místní dominanta, 17 metrů vysoká věž, září a už deset let láká turisty k výstupu a pokochání se výhledem na Těšínsko.
První zmínky o obci pocházejí z roku 1229, kdy se Chotěbuz uvádí jako majetek benediktinského filiálního kláštera v Orlové. A právě tento klášter měl v Chotěbuzi opevněný gotický dvůr, ze kterého se dochovala zmíněná hláska.
Na místě dvora se ve druhé polovině 16. století vybudoval zámek. Ten sice stojí dodnes, ale je v naprosto dezolátním stavu. Trojici kulturních památek v obci pak doplňuje historická vstupní brána do areálu zámku s erby jeho někdejších majitelů – rodu Trachů a Bessů.
Chotěbuzská hláska je zajímavá hned z několika důvodů. Stojí samostatně na prostranství vedle zchátralého zámku. V jejím přízemí nebyly před rekonstrukcí žádné schody, a tak se můžeme jen dohadovat, zda do ní nevedl nějaký vstup přímo z bývalých hradeb.
Vypráví se také, že od ní vede podzemní chodba na zámek a také k Piastovské věži v nedalekém polském Cieszyne. Amatérští archeologové tuto oblast prohledali, ale bez výsledku.
Při rekonstrukci hlásky, které proběhla mezi lety 2003 a 2006, se zachovalo původní točité schodiště i některé z nejstarších trámů zdobených nápisy dávných návštěvníků. Hláska nemá hromosvod, a tak když do ní po rekonstrukci udeřil blesk, sjel kovovou výstuhou schodiště až do přízemí, kde na třísky rozštípnul nosný trám.
Hláska v Chotěbuzi je přístupná o víkendech od 1. května do 31. října. Pokud vás ale vaše toulavé boty zavedou na chotěbuzské návrší mimo tuto dobu, na dveřích hlásky najdete telefonní číslo, na kterém je možné domluvit si její individuální návštěvu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Policie zná totožnost všech šesti obětí požáru v Mostě. Zemřeli čtyři muži a dvě ženy
-
Lhůta na odškodnění po nezákonných sterilizacích vypršela. Očekávalo se 400 žádostí, přišlo jich 2266
-
ONLINE: ‚Není to možné.‘ Fico do Kyjeva za Zelenským nepojede, spor o plyn se nedaří vyřešit
-
Hollywood reaguje na požáry v Los Angeles. Filmová studia darovala desítky milionů dolarů na hašení