Hlinsko láká na unikátní Betlém, na roubenky v centru města
Uprostřed města Hlinska na Pardubicku stojí skupinka starých roubených chalup. A to už víc než 150 let. A jmenuje se překvapivě Betlém.
Na začátku 18. století začali do města přicházet lidé za prací. Po vydání tolerančního patentu v roce 1781 tehdejší rymburcká vrchnost vyčlenila obecní plac v místech bývalých pastvin, kde si tito noví obyvatelé mohli postavit své domky. Na začátku tu vyrostly jen dvě chalupy.
O sto let později zde stálo asi 300 domů, mezi kterými zůstávaly jen drobné uličky a malé předzahrádky. Žily tu rodiny hrnčířů a tkalců, truhláři, hračkáři, sedláři, ševci nebo řezníci.
V 60. letech 20. století začaly domky pozvolna chátrat. Mladí lidé se stěhovali do modernějšího bydlení. Už v té době ale památkáři upozorňovali na vysokou hodnotu tohoto území. V 80. letech ho získal Soubor lidových staveb Vysočina, který začal roubenky postupně opravovat. Dostaly nové střechy, někdy i celé trámy, některé se musely znovu roubit.
V roce 1993 provedli památkáři opravenými roubenkami první návštěvníky a o dva roky později zde byla vyhlášena Památková rezervace lidové architektury Betlém Hlinsko. Na finální opravu se v letech 2011 a 2012 podařilo získat peníze z evropských fondů.
V některých domech ještě dnes bydlí lidé. Většina roubenek však slouží vzdělávacím a komerčním účelům. Lidé tu najdou kavárny, restaurace, obchody, výstavní prostory a Turistické informační centrum města Hlinska. Návštěvníci se mohou podívat do domků s dílnami lidových řemeslníků: do obydlí tkalce, výrobce hraček a továrního dělníka se ševcovskou dílnou ve výměnku.
V dalších objektech jsou k vidění různé tematické výstavy. V domku č. p. 362 je například expozice masopustních obchůzek a masek na Hlinecku. Tento obyčej je od roku 2010 zapsán na seznamu kulturního dědictví organizace UNESCO.
Rezervace Betlém Hlinsko je přístupná po celý rok. Konkrétní otevírací hodiny a ceny vstupného najdete na www.vesely-kopec.cz.
Zvětšit mapu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Chtěl svědčit o válečných zločinech spolubojovníků. Chorvatského důstojníka ale zabila bomba
-
Jak jsem fotil listopad 1989 v Olomouci aneb ‚Kašlu na to a jdu tam!‘
-
V Berlíně demonstrovalo 160 tisíc lidí. Nelíbí se jim spolupráce Merze s Alternativou pro Německo
-
V říši čečenského sultána. Ramzan Kadyrov a jeho brutální hra bez pravidel