Hlinsko láká na unikátní Betlém, na roubenky v centru města
Uprostřed města Hlinska na Pardubicku stojí skupinka starých roubených chalup. A to už víc než 150 let. A jmenuje se překvapivě Betlém.
Na začátku 18. století začali do města přicházet lidé za prací. Po vydání tolerančního patentu v roce 1781 tehdejší rymburcká vrchnost vyčlenila obecní plac v místech bývalých pastvin, kde si tito noví obyvatelé mohli postavit své domky. Na začátku tu vyrostly jen dvě chalupy.
O sto let později zde stálo asi 300 domů, mezi kterými zůstávaly jen drobné uličky a malé předzahrádky. Žily tu rodiny hrnčířů a tkalců, truhláři, hračkáři, sedláři, ševci nebo řezníci.
V 60. letech 20. století začaly domky pozvolna chátrat. Mladí lidé se stěhovali do modernějšího bydlení. Už v té době ale památkáři upozorňovali na vysokou hodnotu tohoto území. V 80. letech ho získal Soubor lidových staveb Vysočina, který začal roubenky postupně opravovat. Dostaly nové střechy, někdy i celé trámy, některé se musely znovu roubit.
V roce 1993 provedli památkáři opravenými roubenkami první návštěvníky a o dva roky později zde byla vyhlášena Památková rezervace lidové architektury Betlém Hlinsko. Na finální opravu se v letech 2011 a 2012 podařilo získat peníze z evropských fondů.
V některých domech ještě dnes bydlí lidé. Většina roubenek však slouží vzdělávacím a komerčním účelům. Lidé tu najdou kavárny, restaurace, obchody, výstavní prostory a Turistické informační centrum města Hlinska. Návštěvníci se mohou podívat do domků s dílnami lidových řemeslníků: do obydlí tkalce, výrobce hraček a továrního dělníka se ševcovskou dílnou ve výměnku.
V dalších objektech jsou k vidění různé tematické výstavy. V domku č. p. 362 je například expozice masopustních obchůzek a masek na Hlinecku. Tento obyčej je od roku 2010 zapsán na seznamu kulturního dědictví organizace UNESCO.
Rezervace Betlém Hlinsko je přístupná po celý rok. Konkrétní otevírací hodiny a ceny vstupného najdete na www.vesely-kopec.cz.
Zvětšit mapu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: Volby na Slovensku vyhrál s bezpečným náskokem Smer. Druhé je Progresivní Slovensko, třetí Hlas
-
Progresivnímu Slovensku se podařil efekt sněhové koule, popsal výsledky exit pollů šéfredaktor Bárdy
-
Slovenská volební sobota. Těsný souboj favoritů, vysoký zájem a trable politiků při hlasování
-
‚Nemusíte bojovat a jednat proti svému svědomí.‘ Jaké jsou příběhy a osudy ruských dezertérů?