Hluboká nad Vltavou jako původně gotický hrad prošel za dobu své existence několika zásadními proměnami
Na místě, kde dnes stojí jedna z nejatraktivnějších památek v Česku, byl ve 13. století hrad Fronburg, založený pravděpodobně králem Václavem I. Bylo to strategicky významné místo na obchodní trase mezi Prahou a jižními Čechami.
Gotická stavba měla v průběhu dalších staletí významné majitele, kterými byli například panovníci Přemysl II. Otakar nebo Jiří z Poděbrad. Na sklonku 15. století připadla Hluboká Pernštejnům, kteří v okolí rozvíjeli hospodářskou činnost a zakládali rybníky.
Původně gotický hrad prošel za dobu své existence několika zásadními proměnami. Byl přestavěn nejprve v renesančním, později v barokním stylu. Poslední změna přišla v polovině 19. století. Když se tehdejší majitel Jan Adolf II. ze Schwarzenbergu vrátil z korunovace královny Viktorie, byl natolik okouzlen tudorovskou gotikou, že zatoužil mít zámek právě v tomto stylu.
Původní stavbu nechal strhnout a na jejím místě vyrostl novogotický zámek v podobě, jak ho známe dnes. Část areálu využívá Alšova jihočeská galerie, která na Hluboké vystavuje sochy a obrazy například holandských a vlámských mistrů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka