Hody hody doprovody aneb Velikonoce nejen na Jičínsku s etnografkou Hanou Macháčkovou

Nejdůležitější křesťanské svátky v pojetí lidové tradice, to je téma sváteční rozhlasové Návštěvy. Velikonoční setkání s názvem Hody hody doprovody aneb Velikonoce nejen na Jičínsku, kde o lidových zvycích, magii i pověrách vypráví etnografka Regionálního muzea v Jičíně Hana Macháčková.

Připomínáme, jak se vlastně termín Velikonoc určuje, jak se nazývaly jednotlivé postní neděle a s jakými obyčeji měli naši předkové spojené dny v tzv. pašijovém týdnu.

Výstava Hody hody aneb Velikonoce nejen na Jičínsku

Prostřednictvím pamětí hořické spisovatelky Věnceslavy Lužické také připomeneme, jak se tradice projevovala na Hořicku, proč se škaredilo na Škaredou středu, na čem si naši předkové pochutnávali na Zelený čtvrtek, i proč se Velikonočnímu pondělí říkalo Červené.

Etnografka Hana Macháčková při přípravě jarní výstavy o drátenickém řemesle
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.