Holešovská synagoga patří mezi nejstarší synagogy u nás. Zaujala i v New Yorku

23. únor 2016
Česko – země neznámá

Šachova synagoga v Holešově je jednou z nejstarších synagog v České republice. Dokonce se považuje za světový unikát, jelikož je jedinou synagogou tzv. polského typu, která se v původní podobě zachovala dodnes. Stavba se chystá na novou turistickou sezónu, ve které nabídne několik novinek.

Šachova synagoga v Holešově stojí od roku 1560. Významná je mimo jiné i tím, že v ní v 17. století působil rabín Šabtaj Kohen, který se řadí mezi dvacet největších rabínů židovského národa. Díky němu se toto místo stalo jakýmsi náboženským poutním místem, kam přijíždějí Židé z celého světa.

V prosinci 2015 se synagoze dostalo zvláštního ocenění. Obraz zachycující její interiér od významného židovského malíře Isidora Kaufmanna z roku 1895 se vydražil v New Yorku za téměř 10 miliónů korun. Kaufmann byl Holešovem tak nadšený, že se o něm v jednom dopise svému příteli dokonce vyjádřil jako o Zemi zaslíbené.

S novou turistickou sezónou se v synagoze objeví nové lustry na elektřinu i svíčky, lavice a také kopie Kaufmannova obrazu. Ve druhém patře vznikne funkční studovna pro Židy z celého světa. Najdou zde kolekci knih rabína Šacha. Novinkou bude také památník rabína Šacha, který je pochovaný na místním židovském hřbitově.

autor: Saskia Mišová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.