Hraběcí skála v Krušných horách má vytesané schůdky pro odvážné
Krušné hory nabízejí spoustu neobyčejných výletů krásnou, civilizací nezatíženou přírodou. Například v jejich západní části v Karlovarském kraji si můžete z Nové vsi na Kraslicku udělat příjemnou procházku na Hraběcí skálu. S trochou odvahy si i bez horolezeckého vybavení můžete troufnout až na její vrchol. Za první republiky totiž nadšenci z místního okrašlovacího spolku do skály vytesali několik pomocných schůdků.
Hraběcí skála leží ve výšce téměř 950 metrů nad mořem. Už cestou tam, z kdysi hojně obydlené Nové vsi, kde dnes najdete jen pár chalup a chat, budete doslova zakopávat o žulu všech možných tvarů a zrnitostí. Jedná se o různé podoby karlovarské hrubozrnné žuly.
Značená cesta vede chvílemi strmě do kopce, ale stojí to za to. Osmimetrový skalní blok zvaný Hraběcí skála je pěknou ukázkou vzniku Země a pro geology doslova učebnicí. Jednotlivé vrstvy skály ukazují doby ledové ve čtvrtohorách, kdy skálu obrušovaly větrem hnané písky a štěrky. Stáří skály se odhaduje na neuvěřitelných 330 milionů let.
Ze všeho nejvíc připomínají skalní bloky Hraběcí skály mleté maso na hamburgery nebo na sebe naskládané naducané peřiny. A proč se skále říká Hraběcí? Možná je to proto, že v nedalekých Jindřichovicích sídlil slavný šlechtický rod Šliků, později Nosticů. Rozsáhlá území včetně skály patřila tedy hrabatům. A právě tak mohl vzniknout název Hraběcí.
Relaxace těla, duše i žuly
Na Hraběcí skálu se dá dokonce i vyšplhat, pokud nemáte strach z výšek. A dokonce nepotřebujete ani žádné speciální vybavení. Za první republiky vytesali nadšenci z okrašlovacího spolku z nedalekých Kraslic do skály z její východní strany malé prohlubně – jakési schůdky, které zájemcům o výstup slouží dodnes.
Z horní plošiny je hezký výhled směrem na Bublavu a Stříbrnou a dál na kopce, které oddělují Čechy od německého Saska. A k tomu široko daleko se táhnoucí nekonečné lesy. To dělá z Hraběcí skály místo pro nabrání životní energie a relaxaci.
Když jsme u té relaxace. Tento pojem zná překvapivě i geologie. Při obnažování žulového masivu, který je podle geologa Petra Rojíka pod Hraběcí skálou až deset kilometrů hluboko, se skalní masivy jakoby nadzvedávají a „rostou“. V geologii se takovým místům říká relaxační pukliny.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ANO dál ztrácí, jeho náskok na Spolu se smrskává. SPD si díky posilám masivně polepšila, ukazuje model
-
Krvavý útok na Sumy jako součást nové ruské ofenzivy. Co od ní Kreml očekává a má na ni kapacity?
-
Odhadl Trumpa, vsadil na zlato a pád amerických akcií. Investor Barta opět očekává úspěšný rok
-
‚Nevzdáme se nezávislosti.‘ Harvardova univerzita odmítla požadavky vlády, ta jí pozastavila financování