Hrad Štarkov na Vysočině stojí v lesích stovky let. Obydlený byl však jen pár desetiletí
Na kopci nad Novým Jimramovem na Vysočině je v lese ukrytá zřícenina hradu. Nejdřív byl na místě prales, který sloužil jako ochrana před vpády vojsk z jihu. Za tím účelem v něm byl dokonce zákaz kácení stromů. Skála na vrcholu byla vhodná k hlídání místních obyvatel. Není proto divu, že na ní v roce 1380 založil Archleb z Kunštátu hrad Štarkov, kterému se také říká Skály.
Stavitel totiž při stavbě využil skalní stěnu, která tvořila obvodové zdi hradu ze tří stran, což je poměrně unikátní. Postavena byla tedy pouze jedna zeď. Hrad byl vybaven obranným vodním příkopem, oválnou věží a hranolovou strážní věží.
Jeho život však neměl dlouhého trvání. Archleb z Kunštátu Štarkov v roce 1384 předal svému synovi a bratrovi. V rodině se stal hrad na začátku 15. století předmětem sporu a brzy jej obsadili zcela noví obyvatelé. Za doby husitství se v něm usídlili radikální husité, kterých bylo na pět set. Byli to lidé, kteří se živili loupežemi a devastováním krajiny, působili škody v dalekém okolí, až do Rakouska.
Okolní města, která jejich způsob života obtěžoval, se domluvila, že hrad vykoupí. Část peněz složili a polovinu peněz dali majiteli za to, že hrad opustí. Ten však odešel jen s malou skupinou lidí a zbytek radikálů zůstal. Dalším krokem bylo tedy utratit zbytek vybraných peněz za vlastní dobytí hradu a vyhnání nepohodlných sousedů.
Dobývání bylo podle archeologických výzkumů hodně urputné, našly se mramorové dělové koule o průměru až 30 centimetrů. Podle nálezů se dalo odhadnout, že skupina radikálních obyvatel kradla okolním sedlákům dobytek, kterým se živila. Hrad byl při dobývání záměrně pobořen, což se odehrálo v roce 1456. V té době byl hrad obydlený pouhých šedesát let. Od té doby, což je téměř šest století, už jenom chátral a pustnul.
Do dnešních dnů se z něj dochovaly zbytky obranného příkopu a základy zdí hradeb, věží a dalších staveb. A dokonce i branka v úzké skalní průrvě. Některé části hradního zdiva, které dnes můžeme vidět, odhalily až archeologické průzkumy na přelomu 20. a 21. století. Vedl je archeolog Ludvík Belcredi z Moravského zemského muzea v Brně, který je po restituci majetku rodu Belcrediů současně majitelem pozemků na Jimramovsku včetně Štarkova. Je autorem publikace Hrad Skály aneb O prstenu paní Elišky, která vyšla v roce 2010.
Ke zřícenině se dá pohodlně dojít asi kilometr dlouhou cestou po modré turistické značce. Odbočka do lesa vede ze silnice mezi Jimramovem a Sněžným. Nedaleko se nachází sjezdovka, okolí je vhodné k letní turistice i zimním sportům.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Jednání Fica s Putinem je poškozování zahraničních politických zájmů Slovenské republiky, říká politolog
-
Putin přijal Fica. ‚Česká vláda zajistila, abychom se nemuseli plazit před masovým vrahem,‘ říká Lipavský
-
Útočník z Magdeburku opakovaně hrozil spácháním trestných činů. Za nebezpečného ale označen nebyl
-
Trump by mohl požadovat vrácení Panamského průplavu. Země podle něj vybírá nadměrné poplatky