ICEJ pomáhá ukrajinským Židům, kdo byl rabi Kanievsky a co pro Židy znamenal Dekret z Alhambry

27. březen 2022

Jak pomáhají ukrajinským Židům křesťané? Proč přijely na pohřeb rabína Chaima Kanievského statisíce truchlících? A proč je v židovských dějinách důležitý rok 1492?

Jak pomáhá na Ukrajině ICEJ

Stát Izrael chce být domovem pro všechny Židy v nouzi. Proto do něj proudí hlavně Židé, kteří prchají z válkou zmítané Ukrajiny. Ale nejen odtamtud. V posledních dnech přicházejí také Židé z Ruska. Všem bez rozdílu se snaží pomáhat organizace Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém, známé pod zkratkou ICEJ. S jejím viceprezidentem Mojmírem Kallusem natáčela Daniela Brůhová.

Jak konkrétně pomoc ICEJ vypadá? Kde všude týmy působí? A jaké budou další kroky po převozu Židů z Ukrajiny a Ruska do Izraele? To vše z Jeruzaléma prozrazuje Mojmír Kallus.

Reb Chaim chtěl hlavně studovat, o pozornost nestál

Izraelského rabína Chaima Kanievského doprovázelo na poslední cestě několik set tisíc truchlících, většinou ultraortodoxních věřících. Kdo byl muž, kvůli kterému na řadu hodin policie zablokovala dopravu v podstatné části středního Izraele? Slovo má Jan Fingerland.

Jaké místo měl Kanievsky v ultraortodoxním světě? Jak se za jeho života ultraortodoxní komunita proměnila? A kdo ho nahradí? Odpovědi přináší Jan Fingerland.

Dekret z Alhambry ukončil zlatý věk židovské vzdělanosti

Když se řekne rok 1492, asi se většině z nás vybaví Kryštof Kolumbus a jeho cesta za objevením Ameriky. Ve čtvrtek 31. března ale také uplyne 530 let od méně známé, avšak pro židovské dějiny o to významnější události. Dekret z Alhambry přikázal vyhoštění všech Židů ze Španělska. Pokračuje Leo Pavlát.

Kdy na Iberském poloostrově panoval „zlatý věk židovské vzdělanosti“? A proč skončil právě před 530 lety?

Poslechněte si celý magazín Šalom alejchem. Moderuje ho Tomáš Töpfer.

autoři: Tvůrčí skupina publicistiky - náboženské vysílání , Noemi Fingerlandová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.