Jablunkovské šance sloužily k ochraně před Turky, dnes se tam pasou ovce
Římské legie, obchodníci se solí či mědí. A dnes nekonečné proudy kamionů. Ti všichni při svém putování využívali odedávna strategické místo - Jablunkovský průsmyk v Moravskoslezských Beskydech.
Ten byl branou z Podunají a Pováží do Slezska a dál k Baltu. A protože doby nebyly vždy pokojné, muselo se toto místo také chránit. První zmínku o jakémsi strážisku máme už z roku 1327. Teprve však v polovině 16. století kvůli hrozící invazi Turků a Tatarů rozhodly slezské stavy o obnovení či vybudování tvrzí podél slezsko-uhreských hranic. Vzniklo jich hned několik, v Bukovci, Hrčavě, Javořince, Svrčinovci a Čierném. Ta největší byla právě v místě dnešních Mostů u Jablunkova.
Původně byla zbudována pouze ze dřeva ve tvaru nepravidelného čtyřhranu a sloužila jen jako pozorovatelna. Později k ní přibyla hvězdicovitá část, která je z leteckého pohledu patrná dodnes. Vybudovaly se také hradby, kamenné valy a dřevěné palisády. V dobách největšího rozkvětu zde stávala kaple, poštovní úřad a své sídlo zde měl také místní fojt.
V současnosti jsou šance chráněným územím a jsou stále dobře patrné v terénu. Zachovaly se bývalé vodní příkopy s valy, zbytky hradeb z původního opevnění a obranný příkop. Jsou volně přístupné, pohodlně k nim můžete dojet autobusem do Mostů u Jablunkova, části Šance, autem či na kole. A pokud se tam vydáte teď v létě, potkáte tam stádo ovcí. Tedy ty nejekologičtější sekačky spásající vzrostlou trávu na místech, kde se to kdysi hemžilo vojáky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Je pozitivní, že prošel lex OZE 3. Má pro nás ale negativní pachuť, říká předseda Solární asociace Fousek
-
Sparta další body v Lize mistrů nepřidala. Na půdě Feyenoordu Rotterdam prohrála 2:4
-
Slovenský parlament schválil ‚bič na lékaře‘, který je má přes výpovědi udržet v práci
-
Plaga: Ministr Bek je tragický. Babiše chci znovu přesvědčit, že se investice do školství vyplatí