Jací jsou současní Chodové a v čem se podobají Janu Sladkému Kozinovi?
Chodsko je historicky, etnograficky i hudebně velmi svébytná česká enkláva. Chodských vesnic je jedenáct a jejich obyvatelé díky strážení hranice a obchodní stezky disponovali už od středověku velmi exkluzivními výsadami.
Jací jsou ale dnešní Chodové a do jaké míry se podobají slavným vzdorovitým sedlákům, jako byl Jan Sladký Kozina? "Nemáme rádi novoty, jsme tvrdé palice, nikoho mezi sebe nepouštíme a jsme lakomí", říká ředitel Muzea Chodska v Domažlicích Josef Nejdl. A dodává, že Chodsko je nutno zkoumat spíše ve stopách Boženy Němcové, než Aloise Jiráska.
Markéta Ševčíková se proto dle jeho doporučení vydala nejen do Domažlic na 70. Chodské slavnosti a Vavřineckou pouť, ale i do obcí Mrákov a Klenčí pod Čerchovem, aby zjistila, jací současní Chodové doopravdy jsou. Hráli k tomu členové souboru z Mrákova, souboru Haltravan z Klenčí pod Čerchovem a Konrádyho dudácká muzika z Domažlic.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.