Jak ochránit náš telefon před útoky? Pomůže antivir i zdravý rozum
Mobilní telefon se už dávno stal nedílnou součástí našich životů. Je to dobrý pomocník, může se však snadno stát, že se stane také cílem útoku na naši osobu, na naše peníze, které jím v bance ovládáme, na naše sociální sítě i další citlivá data. Jak tomu zabránit? Existují programy, které to umí, ale musíme se také spolehnout sami na sebe.
Největší úskalí tkví v tom, že mnoho uživatelů se domnívá, že telefony už nějaký antivirový program mají předinstalovaný. To je však většinou omyl. Buď jsou to demoverze, nebo spíše pomáhají v údržbě telefonu, ale před útoky jej nechrání.
Klasický ochranný software, protože současné moderní aplikace umí mnohem více než jen chránit telefon před viry, jsou k dispozici od mnoha výrobců i v mnoha cenových provedeních. Dobrou zprávou je, že většina těchto programů už na nás umí mluvit také česky. Je dobré si vybrat třeba podle rady odborníků či podle testů, které zveřejňují renomované servery zabývající se IT technikou.
Placená verze se vyplatí
Cenově se pořízení těchto aplikací pohybuje v řádu několika set korun za rok. Existují i varianty programů zdarma, ty však poskytují jen základní ochranu. Placené verze toho v současné době umí výrazně více. Kromě ochrany před viry, malware a dalšími nepříjemnými softwarovými produkty umí ochránit také naši komunikaci. Rozpoznají, kdo vám volá a zda se nejedná o telefonát například z placeného čísla ze zahraničí. Umí rozpoznat i to, zda webová stránka, kterou navštívíte, není infikovaná či se vám nepokouší přesměrovat prohlížeč někam, kam byste nechtěli.
Zajímavou součástí moderních ochranných aplikací je i bankovní ochrana, kdy program hlídá, zda opravdu otevíráte oficiální bankovní aplikaci nebo podvodnou stránku, která se tak jen tváří, či zda platíte na účet, který obvykle používáte.
Šmejdi v IT
Ani nejchytřejší program však neumí zabránit všemu, co na uživatele mobilních telefonů lumpové ve světě IT nachystali. Je tedy potřeba používat vlastní rozum a neskočit na špek každému, kdo nám nabízí něco skvělého a úžasného.
Jednoduchá otázka zní, když je ta a ta investice tak výhodná, proč ji takto propagují? Co je dobré, se většinou chválí samo a agresivní reklamu nepotřebuje.
Podvodné sms s přeposlanými kódy od údajných přátel je lépe přímo mazat. Také to, že někdo známý potřebuje prostřednictvím telefonátu či sms znát naše číslo karty, PIN ke kartě, či dokonce údaje do elektronického bankovnictví, by nás mělo donutit okamžitě zavěsit.
Klikat v sms zprávě na odkaz dopravní společnosti, když nic nečekáme, je také hloupost. Pozoruhodné je, že na mobilu i počítači mnohdy klidně uděláme něco, co bychom v běžném životě nikdy neudělali.
Univerzální ochrana telefonu neexistuje, ale kombinace antivirové aplikace a zdravého rozumu dokáže ušetřit mnoho trablů i peněz.
Poslechněte si reportáž v našem Hobby magazínu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.