Jak opravit travní lysiny? Potřebujete travní semeno, zeminu a hnojivo

6. září 2022

Skoro na každé okrasné zahradě se čas od času objeví nějaká ta travní lysina – místo, kde trávník z nějakého důvodu zajde. Není potřeba se tím vůbec trápit. Takto poškozené místo není složité opravit a trávník obnovit.

Travní semeno, zemina a hnojivo. To jsou komponenty, které budete potřebovat na opravu travních lysin v trávníku. Jejich nákup si ušetříte pořízením tzv. travního zásypu. „Tato komerční směs obsahuje semínka, substrát a malé množství hnojiva. To vše v jednom sáčku,“ vysvětluje zahradník Pavel Chlouba.

Jak postupovat

„Pokud se v tom místě vyskytuje nějaký zbytek plevelu, je potřeba ho nejprve odstranit. Potom vezmeme malé hrabičky nebo špičatou motyčku a rozrušíme povrch trávníku, aby nebyl udusaný. Pak teprve nastává čas na použití semínek, substrátu a hnojiva nebo zmiňované směsi,“ popisuje zahradník.

Postup je jednoduchý. „Semínka nasypeme na lysinku. To množství má být opravdu malé, jenom ždibec mezi prsty a zakryjeme zeminou. V případě směsi ji doporučuji vysypat do kbelíku a důkladně promíchat, aby nám některá složka nezůstala na dně a další na povrchu. Nasypeme na lysinku a potom opět vezmeme hrabičky a lehce zasekneme semínka do povrchu půdy. Zašlápneme, nebo použijeme malý zahradní válec a zalijeme. Ideální je vybrat si počasí, kdy jsou časté pršky. Opravovanou zeminu je potřeba udržovat neustále vlhkou,“ uzavírá návod na opravu travních lysin Pavel Chlouba.

Spustit audio