Jak pěstovat bambusy?

11. duben 2015

V Asii, odkud pocházejí, mohou jejich stébla dorůst do průměru až 25 centimetrů. U nás je to tři a půl až pět centimetrů. Pokud o ně budete správně pečovat, povyrostou o několik centimetrů za den. Kdo? Bambusy.

Jsou to jednoděložné rostliny z čeledi lipnicovitých. Mají duté stvoly různého tvaru, délky, tloušťky a barvy. I v našich podmínkách zůstávají po celý rok stále zelené.

Bambus se v Evropě poprvé objevil v 18. století. Z Asie ho dovezli mořeplavci, společně s kořením a dalšími exotickými rostlinami. Toto zboží vozili především do Holandska, Anglie a Portugalska. Odtud se bambus později dostal i k nám.

Sazenice bambusů jsou větší a vyšší, než bývá u sazenic zvykem. Mohou být vysoké 1,5 až 4 metry. V květináči je vždy jedna rostlina, která má několik stébel (tyčí).

Sazenice bambusu bývají vysoké 1,5 až 4 metry

Jak daleko od sebe rostliny vysazovat a do jaké výšky vyrostou?

To nelze zevšeobecnit, záleží na druhu bambusu, pro který se rozhodnete. Poradí vám ten, u kterého si sazenice koupíte.

Druhů bambusů je mnoho. Například Fargesia, to jsou rostliny trsnaté, které se nerozrůstají do svého okolí. U bambusů výběžkatých (např. Phyllostachys), je třeba kořenový systém „krotit“ pomocí speciální protikořenové bambusové bariéry.

Jak o bambusy pečovat?

Phyllostachys Shanghai

Nejprve posuďte, zda se bambus do vaší zahrady hodí (roli při rozhodování hraje velikost zahrady, kvalita půdy a také celkový vzhled zahrady – zda bude bambus „pasovat“ k ostatním rostlinám).

„Bambusy kromě „keramického jílu“ snesou jakoukoliv půdu,“ popisuje Jan Kocourek z pražského bambusária Rosteto. Těmto rostlinám se věnuje 20 let, cestuje za nimi po světě a ví o nich téměř vše. Jím vypěstované bambusy zdobí i nedaleko ležící botanickou a zoologickou zahradu. „Půda by měla být humózní, vlhká, bambusy je třeba pravidelně zalévat a hnojit. I v zimě, pokud nemrzne a půda je suchá, bambusy zalijte.“

Vždy záleží na mikroklimatu, které pro bambus vytvoříte. Vhodné je teplejší a chráněnější místo, pak bambus tvoří velké pupeny a tedy i velká stébla… Na trhu jsou i druhy, kterým se daří ve vyšších polohách. Velikost a tloušťka stébel záleží na druhu, stanovišti a kvalitní péči o rostlinu. Bambus může po deseti letech dorůst do výšky 8 až 9 metrů.

Kvetení u bambusů nevěstí nic dobrého, vykvete a odumře (např. Fargesia), ale kdy (po několika letech?) a jestli vůbec bambus vykvete, to se neví, ještě se nepodařilo prozkoumat spouštěcí mechanismy kvetení u těchto rostlin.

Spustit audio