Jak se žilo za Tatíčka Masaryka? Muzeum v Lednici vás přenese do časů první republiky
Do Lednice míří většina turistů kvůli slavnému zámku a jeho zahradě. Za pozornost toho ale v jihomoravské obci stojí víc. Třeba muzeum v budově místního infocentra. Název prozradí skoro vše: Lednice dávná - Jak se žilo za Tatíčka Masaryka.
Muzejní prostory evokují ulici z první republiky. Nechybí tu obchůdky, kavárna, řemeslnické dílny, ani sloup s dobovými plakáty. „Asi deset let spolu se svým přítelem sbíráme věci, které souvisejí s meziválečným obdobím. Soustřeďuji se hlavně na módu a módní doplňky, přítel sbírá hlavně uniformy. Dlouho jsme hledali způsob, jak naše sbírky vystavit, až jsme se domluvili s obcí,“ prozradila spolumajitelka muzea Marie Létalová. Některé exponáty pak už pořizovali přímo pro muzeum, například holičské křeslo nebo některé části četnické stanice.
Lednické muzeum je přístupné denně od dubna do října, v listopadu a prosinci během víkendů nebo pro předem objednané skupiny. „Novinkou je náš samoobslužný ateliér. Návštěvníci se mohou převléct do replik dobového oblečení a mohou se vyfotit. Z našeho muzea si odnesou trvalou vzpomínku. Máme přitom oblečení nejen pro ženy, ale i pro muže a děti,“ dodává Marie Létalová. Sama přitom v muzeu návštěvníky provází v šatech, které vznikly podle prvorepublikového módního diktátu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Feriho kauza před soudem ve Štrasburku? Čtveřice žen podala stížnost proti odložení svých případů
-
Jsem připravena kandidovat ve sněmovních volbách, říká Konečná. Její KSČM do nich jde jako Stačilo!
-
‚Svoboda znamená zodpovědnost.‘ Politolog hledá důvody kritiky kapitalismu a stesku po totalitě
-
Číňané tvrdí, že uzavřeli memorandum o spolupráci s městem Zlín. ‚Nic jsme nepodepsali,‘ říká primátor