Jak těžba mění krajinu, uvidíte na naučné stezce Zlatý kůň. Provede vás lomy
Oblast Českého krasu ve Středočeském kraji nabízí jedinečné přírodní útvary. Krajina plná vápencových skal, listnatých lesů a lesostepí se rozprostírá podél řeky Berounky mezi Prahou a Berounem. Kdysi dávno se na dně teplého prvohorního moře usazovaly schránky mořských živočichů, ze kterých vznikl mimořádně kvalitní vápenec.
A jeho následná těžba v přírodě zanechala nesmazatelnou stopu. Jedním z nejnavštěvovanějších míst je okruh po naučné stezce, která vychází přímo od slavných Koněpruských jeskyní.
Trasa je pojmenována po vrchu Zlatý kůň, který je se svou výškou 475 metrů nad mořem druhým nejvyšším vrcholem Českého krasu. Je z něj překrásný kruhový výhled na Chráněné krajinné oblasti Brdy, Křivoklátsko a celý Český kras. Orientaci ulehčuje několik popisných panelů s fotografiemi a přesným popisem kopců. Impozantní jsou také výhledy do Velkolomu Čertovy schody. Stále funguje, nicméně krásu okolní přírody narušit nedokáže.
Trasa je dlouhá přibližně 3,5 kilometru a je rozdělena na dvě části, které lze projít i samostatně. Propojuje lomy, kde těžba už skončila a příroda si místa bere pozvolna zpátky. Dojít můžete až k lomu Na Kobyle, ale pokud se rozhodnete pro trasu kratší, určitě vás ohromí návštěva Houbova lomu. Tam můžete zblízka vidět celou odtěženou stěnu s různými vrstvami hornin, které demonstrují geologickou minulost místních vápencových skal. V horní části skalní stěny je dobře viditelný vstup do tunelu, kde byly při těžebních pracích v 50. letech objeveny Koněpruské jeskyně.
Po celém Českém krasu se nacházejí různá geologická zastavení. Jedním procházíte na naučné stezce Zlatý kůň. Jde o kamenné moře, které vzniklo v důsledku těžby. A komu není zatěžko sklonit se k zemi, může najít kameny s otisky zkamenělých mořských živočichů. Snadno je objevíte, protože se nacházejí prakticky na všech zdejších kamenech. Můžete najít zkamenělé lilijice, korály, ramenonožce, plže, trilobity a jiné.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Praha má mít do roku 2050 o 400 000 obyvatel více. ‚V okolí nestačí infrastruktura,‘ říká sociolog
-
Policie v Praze pátrá po ozbrojeném muži, může být nebezpečný
-
Koalice slibovala zpřísnit střet zájmů. Ruku pro to ve středu nezvedli lidovci ani poslanci ODS
-
ŽIVĚ: Hokejisté Karlových Varů prohrávají s Plzní, utkání vysílá Radiožurnál Sport v přímém přenosu