Jak vybrat stan – na dovolenou, pro rodinu?

5. červenec 2014

Výběru stanu je třeba věnovat dostatek času a úsilí – vždyť je to vlastně malý domek, ve kterém budete několik let trávit své dovolené. A nestojí pár korun, své peníze byste měli investovat rozumně.

Co všechno si před koupí stanu musíme ujasnit, napověděl Jan Marušák, vedoucí oddělení stanů na pražské výstavě stanů.

Kolik dní v roce budete stan používat? Jiný stan výborně vyhoví pětidennímu splutí Vltavy a jiný dvouměsíčnímu přechodu Sibiře. Co kdyby se náhodou za pár let rodina rozrostla nebo naopak potomci prchli pod svůj vlastní stan? Volte vhodnou velikost stanu.

Budete se stanem více jezdit autem nebo ho budete nosit v batohu? Rozhodněte se pro správnou hmotnost stanu.

Zjistěte, jestli se do stanu vejdete. Zda je dostatečně vysoký, má rozumně vyřešené vstupy a předsíně, zda je v něm dost světla. Barva a gramáž látky dělají hodně. Máte rádi pohodlí? Rodinný stan, ve kterém se musíte krčit, je k zlosti.

Vybavení stanu předvádí Jan Marušák

Hodláte pod stanem trávit delší pobyty, při nichž se stan den co den staví a boří? Jestli ano, bylo by vhodné připlatit si za stan s duralovými tyčemi. Ty častému ohýbání a povolování čelí o poznání lépe než laminátové a durawrapové pruty. Jestli ale pořizujete rodinný stan, který bude vždy týden někde stát, durawrapové nebo laminátové pruty poslouží výtečně.

Budete stanovat na sněhu, písku nebo ve skalách? Pak zvolte stan s víceprutou samonosnou konstrukcí.

Chcete postavit velký rodinný stan sám (sama) během pár minut? Zvolte stan s nafukovací konstrukcí.

Pokud máte možnost si vyhlídnutý stan před koupí vyzkoušet, udělejte to. Často se stává, že vyrazíte pro konkrétní stan, ale jeho reálná podoba vás velmi překvapí. Představa, vytvořená studiem fotek na internetu, bývá vzdálená skutečnosti. Zkuste si stan postavit a složit.

Spustit audio