Jak žijí Židé v Německu, Izraelci slaví tři novodobé svátky a Felix Kolmer má 100. narozeniny
Jak se dnes žije Židům v Německu? Izrael v těchto dnech slaví tři svátky. A 100. narozeniny v příštím týdnu oslaví vědec Felix Kolmer.
Proměny židovské komunity v Německu
Řada Židů má i 80 let po válce problém navštívit Německo. Ale jsou i tací, které to do spolkových zemí naopak táhne. Dokonce platí, že Německo je dnes se svými 200.000 Židy jedinou evropskou zemí, jejíž židovská komunita roste. Kamila Schusterová mluvila o současné situaci Židů v Německu s tamním předsedou Ústřední rady Židů Josefem Schusterem.
Jak německou komunitu proměnil příchod ruských Židů? A jakým problémům dnes čelí Židé ve spolkových zemích? Poslechněte si Josefa Schustera.
Den obětí šoa, Den vzpomínek na padlé vojáky a Den nezávislosti: Izrael slaví 3 novodobé svátky
„Co jsme slýchali a o čem víme, to, co nám otcové vyprávěli, nebudeme tajit jejich synům. Budeme vyprávět budoucímu pokolení o Hospodinových chvályhodných činech, o mocných skutcích a divech, jež konal,“ říká se v Žalmu 78. Paměť a vyprávění hraje v židovství od biblických dob velkou roli a je tomu tak i dnes. Na tyto dny připadají podle židovského kalendáře hned tři novodobé svátky, které se připomínají obzvlášť v Izraeli. Pokračuje Leo Pavlát.
Proč se tyto tři dny připomínají blízko sebe? A jak odrážejí novodobé dějiny Izraele? To přibližuje Leo Pavlát.
100 let Felixe Kolmera
Narodil se 3. května 1922 a ve středoevropském prostoru prožil celé následující století. A to do slova a do písmene. Letos se totiž vědec Felix Kolmer dožije rovných 100 let. Jako rodák z Prahy přežil holokaust, po válce dostudoval a přednášel fyziku a akustiku na elektrotechnické fakultě ČVUT. Vydal na 200 odborných publikací a knih. V současnosti žije v domově sociální péče Hagibor, kam za ním s mikrofonem zašla Daniela Brůhová.
Jak Felix Kolmer vzpomíná na své válečné útrapy? Kdy se seznámili s jeho ženou? A kolikrát se kvůli dějinným zvratům museli nechat oddat?
Poslechněte si celý magazín Šalom alejchem. Moderuje ho Tomáš Töpfer.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.