Jarovská naučná stezka na severu Plzeňska je doslova plná hvězd
Pravděpodobně první naučná stezka zaměřená na laické pozorování hvězd vznikla u obce Jarov na severu Plzeňska. Součástí desetikilometrové okružní trasy je řada zajímavých zastávek. Včetně hájovny, kde se před 200 lety narodil český zakladatel takzvané kasteologie – nauky o hradech a zámcích – František Alexander Heber.
Nová okružní stezka na severu Plzeňska v sobě má něco originálního a zajímavého. Měří přibližně deset kilometrů a začíná i končí v Jarově. Tam si přijdou na své hlavně milovníci lidové architektury. Ve středu Jarova najdeme vesnickou památkovou zónu s řadou dřevěných kulturních památek.
Stezka nás ale hlavně zve ven, do přírody. Do lesů, luk a hájů a až na oblohu nad námi. Součástí stezky je totiž asi 9 metrů vysoká dřevěná pozorovací rozhledna jménem Radost. Na ní vedou pohodlné schody. Ve dne je odsud pěkný výhled na velký kus severního Plzeňska. Bývají odtud vidět i vrcholky Šumavy.
To hlavní, co je tady unikátní, jsou ideální podmínky pro přirozené pozorování večerní oblohy. Severní Plzeňsko patří mezi málo oblastí u nás, kde je, laicky řečeno, večer pořádná tma. Tu na většině území snižují po setmění světla z měst a vesnic.
Pro ideální podmínky dali místní na rady odborníků a vytvořili tady kromě pozorovací rozhledny také unikátní panel, na kterém si můžete natočit období, které právě je, a přesně tak identifikovat hvězdy a souhvězdí nad hlavou.
Kdo byl František Alexander Heber?
S trochou nadsázky můžeme říci, že Jarovská stezka vznikla kvůli jiné hvězdě. Tou je minimálně ve světě turismu a všech zájemců o naše hrady a zámky František Alexander Heber. Narodil se právě před 200 lety, přesně 9. července roku 1815 v Třebekovské hájovně jako jediný syn hajného Jana Hebera.
František Alexander Heber už od mládí putoval pěšky po českých hradech. Dělal si poznámky a hrady moc pěkně zakresloval. Systematicky. Boční pohled a půdorys. Měl v plánu postupně navštívit a zakreslit všechny hrady v Čechách a poznatky sepsat do velkého díla. Uvažoval celkem o 800 hradech a tvrzích, z čehož byla část již téměř zaniklá.
Plány mu bohužel překazila brzká smrt. Zemřel v pouhých 34 letech v roce 1849 v Náchodě. I přesto toho po sobě stihl hodně zanechat. Zakreslil a zmapoval téměř 600 památek. Řada pozdějších autorů vycházela například z jeho sedmisvazkového díla České hrady, zámky a tvrze a knihy Moravské hrady a jejich pověsti. Dodnes je Heber považován za zakladatele kasteologie a historické topografie.
A určitě se na Františka Alexandera Hebera nezapomene díky nové naučné stezce u Jarova na severu Plzeňska, kterou tu otevřeli právě 200 let od jeho narození.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Kreativní účetní, nebo zodpovědní hráči? Česko skládá dvě procenta HDP na obranu z různých resortů
-
‚Budeme doufat, že podmáčené budovy přežijí zimu.‘ V Jeseníku pokračují opravy po povodních
-
ONLINE: Moskva podporuje Orbánův plán na příměří s Ukrajinou. Ta ale návrh podle Ruska odmítla
-
Jásající, zdevastované město. Do Aleppa se vrací syrští uprchlíci a místní slaví v oblaku nejistoty