Jedinou stojící kolomaznou pec v České republice najdete u přírodní rezervace v Plzni
Na dosah plzeňskou městskou hromadnou dopravou, kousek od Kamenného rybníka a stejnojmenné přírodní rezervace, můžete navštívit unikátní technickou památku - jedinou stojící kolomaznou pec v České republice. Jak název napovídá, tepelným a chemickým zpracováním se v ní zpracovávalo dřevo a ze vzniklého dehtu se pak vyráběla univerzální kolomaz – mazivo pro nápravy vozů a povozů.
V době pozdního středověku a novověku se jednalo o poměrně častá zařízení.
Kolomazná pec u Plzně je ale jedna z nejzachovalejších pecí svého druhu ve střední Evropě a zároveň jedinou dosud stojící v České republice. Je součástí naučné Sigmondovy stezky a od roku 1958 je chráněna jako kulturní památka České republiky.
Kolomazná neboli dehtářská pec je dokladem tradiční výroby dehtu a dalších produktů. Dehtářství a kolomaznictví patří do skupiny tak zvaných lesních řemesel. Dehtárny stávaly v těsné blízkosti základní a zcela nezbytné suroviny – dřeva, tedy na okrajích lesních porostů. Řemeslo vinou nástupu průmyslové výroby maziv postupně v 19. století zaniklo.
Kolomazná pec v Bolevci vznikla díky housenkové kalamitě
Vznik bolevecké pece je odhadován do poloviny 18. století. Záznamy o jednáních městské rady nepřímo naznačují, že pec mohla vzniknout spolu s dalšími výrobnami spíše až v souvislosti s housenkovou kalamitou, která plzeňské lesy postihla v roce 1812. Kvůli ní totiž došlo k velkému přebytku pokáceného dřeva, které bylo potřeba v krátké době zpracovat. Existence dehtáren v plzeňském polesí je doložena až v roce 1820, kdy jsou uvedeny platy za pronájem celkem osmi pecí.
Boleveckou pec před rychlým zánikem zachránili členové Klubu českých turistů, kteří se o ni starali od počátku 20. století. Roku 1914 k ní dokonce přivedli turistickou stezku.
Při rekonstrukci v roce 1998 bylo původní kamenné zdivo opraveno a podepřeno novou cihlovou vyzdívkou. Zřícenou horní část klenby nahradila kovaná mříž v témže tvaru, která kromě zabezpečení opticky doplnila původní tvar pece. Také středový vstupní otvor byl zabezpečen mříží a terénní úpravy zabránily zatékání dešťové vody.
Zvětšit mapu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Užívání titulu Dr. mi zavádějící nepřijde, řekl kandidát na ústavního soudce. Později ho smazal
-
Obral lidi o miliony díky podvodným investicím. Podnikatel si napodruhé vyslechl obžalobu
-
‚Hanebná urážka mezinárodního společenství.' Petr Pavel na Radě bezpečnosti znovu odsoudil Rusko
-
Smrtonoš fentanyl. Američany sžírá drogová epidemie, může být ještě hůř?