Jedno z největších muzeí cyklistiky v Evropě najdete na zámku v Nových Hradech
„České Versailles“ nebo také „Malý Schönbrunn“. Tak se někdy říká rokokovému zámku v Nových Hradech u Litomyšle. V posledních letech ovšem turisty neláká jen zdobná architektura, krásně upravené zahrady nebo zámecká obora s jeleny a daňky. Magnetem je jedna z největších sbírek historických kol v Evropě.
První české muzeum cyklistiky vzniklo v Nových Hradech v roce 2007. Jde o soukromou sbírku sběratele Jiřího Uhlíře, kterou do prostor opravené barokní sýpky umístili současní majitelé zámku, manželé Petr a Magda Kučerovi. Expozice zabírá tři patra někdejšího špýcharu, a tak je muzeum velmi prostorné a přehledné.
V muzeu si prohlédnete kola 19. a 20. století. A zároveň i další předměty, které se vztahují k cyklistice, ať už jsou to historické mapy, pumpičky nebo zvonky. Nejstarším autentickým exponátem je vysoké kolo z roku 1885, prohlédnout si ale můžete i kolo, na kterém v roce 1884 objel cestovatel Thomas Stevens celý svět. Seznámíte se i s úplnými začátky cyklistiky. K těm patří replika dřevěného kola od Karl von Draise z roku 1817. Kuriozitou je proutěný přepravní koš na kola z konce 19. století.
Přízemí barokního špýcharu patří zejména velocipedům z doby Rakousko-Uherska. Expozici doplňují také dobové karbidové a petrolejové lampy. V prvním patře uvidíte dvě panoramatické expozice. První se věnuje období obou světových válek. Prohlédnout si zde můžete například první skládací kolo, jaké měli parašutisté během druhé světové války při seskocích připevněné na zádech. A také vstoupíte do skutečné opravárenské dílny a prodejny kol, která se zachovala jako celek.
Druhé patro špýcharu představuje cyklistické závody. I tato expozice je řazená chronologicky. Uvidíte zde legendární kola našich předních českých závodníků a nechybí ani výsek závodního oválu pro dráhovou cyklistiku. Tvůrci muzea nezapomněli ani na kolovou, a tak v expozici uvidíte i dresy slavných bratří Pospíšilových.
První české muzeum cyklistiky je velkou pomocí pro filmaře. Vystavená kola se sbírky Jiřího Uhlíře si zahrála například ve filmech Protektor, Vratné lahve nebo Václav. V novohradském muzeu cyklistiky se samozřejmě zabaví i děti. Třeba na kolotoči se šlapacím pohonem. Na vysokém kole se můžou dokonce i vyfotit.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
OVĚŘOVNA: Hnědá vejce nikdo nezakazuje. Z obchodů postupně mizí na úkor bílých z ekonomických důvodů
-
UNESCO, právo i překlad Malého prince do hanáčtiny. Bývalým europoslancům skončilo ochranné období
-
Politika se vyprázdnila. Mladý talent je konkurent, proto se recyklují pořád stejní lidé, myslí si Havlík
-
V modelu Kantaru oproti loňskému roku výrazně posílili Motoristé, naopak oslabilo ANO i koalice Spolu