Jindřichovu skálu si oblíbili turisté i horolezci. Krásně z ní uvidíte na hrad Valdek
Chráněná krajinná oblast Brdy ve Středočeském kraji vznikla v roce 2016 na území bývalého vojenského újezdu. Opět je tak možné navštěvovat některá v minulosti oblíbená turistická místa, mezi které patří Jindřichova skála. Její vrchol leží v nadmořské výšce 588 metrů, díky čemuž spadá mezi nejvyšší skalní útvary v Brdech.
Původní název skály byl Vísecká skála, podle nedaleké obce Malá víska. Počátkem 20. století byla pak pojmenována po knížeti Heinrichovi (tedy Jindřichovi) z Hanau, kterému zdejší lesy patřily.
Masiv Jindřichovy skály představuje několik set metrů dlouhý hřeben. Tento mrazový srub tvořený kambrickými slepenci patří k nejvyšším v Brdech. Jeho skalní stěna dosahuje výšky až 20 metrů. V okolí skalního hřebenu se nacházejí rozsáhlá kamenná moře vzniklá zvětráváním horniny a jejím řícením.
Jindřichova skála je oblíbená mezi horolezci
Jindřichova skála představuje nádherné vyhlídkové místo, které lákalo turisty odjakživa. Svědčí o tom i původní umělecké litinové zábradlí z konce 19. století vyrobené v nedalekých železárnách v Komárově. Pěkný výhled je severovýchodním směrem na údolí Červeného potoka, na zříceninu hradu Valdek a především na protilehlý kopec Beran i Křivoklátské vrchoviny za ním.
Zdejší skály ale slouží také horolezcům, pro které je tu vyznačena více než 50 cest s klasifikací obtížnosti 4 až 8+. Skoby uvidíte přímo z vyhlídkové plošiny, na kterou ostatně ústí všechny hlavní horolezecké trasy.
Jindřichova skála se nachází nedaleko obce Malá víska a asi 4,5 kilometru od Komárova u Hořovic. Přímo na Jindřichovu skálu ale nevede žádná značená turistická trasa. Nejlepší cesta vede po Lesní vísecké stezce přímo od obce Malá Víska. Z té je možné dojet až před závoru někdejšího vojenského prostoru. Pak je třeba pokračovat lesem ještě necelý kilometr. Nejdříve po cestě a pak šikmo vlevo dalších 500 metrů až nad stěnu, pod kterou je vidět suťové pole.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Chtěl svědčit o válečných zločinech spolubojovníků. Chorvatského důstojníka ale zabila bomba
-
Jak jsem fotil listopad 1989 v Olomouci aneb ‚Kašlu na to a jdu tam!‘
-
V Berlíně demonstrovalo 160 tisíc lidí. Nelíbí se jim spolupráce Merze s Alternativou pro Německo
-
V říši čečenského sultána. Ramzan Kadyrov a jeho brutální hra bez pravidel