Jízda králů: Zvláštní obřad, v němž hrají hlavní roli mladí muži a koně. Král má v ústech růži a mlčí. Jaký je jeho původ?
Vlčnov, Hluk, Kunovice, Skoronice u Kyjova – v těchto obcích moravského Slovácka se pravidelně kolem svátku Letnic koná Jízda králů, zvláštní obřad, v němž hrají hlavní roli mladí muži a koně.
Ústřední postavou je malý chlapec, takzvaný král, převlečený do ženského kroje. Po celou dobu jízdy musí zůstat němý, o to halasnější jsou mladíci tvořící jeho družinu. Ti jsou ve věku, kdy muži odcházeli na vojnu, a svého krále si předtím sami vybírají.
Všichni v letniční neděli objíždějí obec ve slavnostních krojích a na koních zdobených pentlemi a květinami. Zatímco král má v ústech růži a mlčí, mladíci čile komunikují s kolemjdoucími skrze krátké veršované „vyvolávky“. Rodina chlapce, který představuje krále, musí hostit chlapce z družiny, sousedy i hosty.
Celá tradice vznikla podle lidových vyprávění v dobách, kdy uherský král Matyáš Korvín v ženském převleku prchal po prohrané bitvě před Jiřím z Poděbrad. Podle etnografů ale Jízda králů vznikla spíš z her a soupeření mladíků při vyhánění dobytka. Ať už je historický původ obřadu jakýkoliv, Jízda králů je od roku 2011 zapsána na seznam nemateriálního kulturního dědictví UNESCO.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.