Judafest 2020, Pius XII. a kauza Finalyových, Theodor Lessing a Československo

6. září 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Svitek Tóry, místo původu neznámé, 19. století

Magazín Šalom alejchem přináší aktuální informace o letošním festivalu Judafest v Praze. Připomeneme kauzu židovských manželů Finalyových a jejich dětí. Vzpomeneme první oběť nacismu v Československu – německého filozofa židovského původu Theodora Lessinga.

Festival Judafest nabídne zájemcům o židovskou kulturu a styl života přednášky, diskuze, workshopy, procházku po staré židovské Praze i společnou havdalu.

Podrobnosti o případu Finalyových vydaly vatikánské archivy z období pontifikátu Pia XII. V roce 1944 ve Francii svěřili židovští manželé Finalyovi těsně před svou deportací do Osvětimi své syny – tříletého Roberta a dvouletého Gérarda – do péče kamarádky. Po válce po chlapcích začaly pátrat sestry pana Finalyho, které holokaust přežily. Katolická církev je však dala tajně pokřtít a osm let je odmítala vydat. S plným vědomím papeže Pia XII. 

Theodor Lessing se narodil roku 1872 v Hannoveru jako Theodor Lewy do rodiny židovského lékaře. Od mládí inklinoval k literatuře a filozofii. Z obdivu k německému básníkovi a filozofovi Gottholdu Ephraimu Lessingovi, přijal příjmení Lessing.

Svou vlastní filosofii označoval jako tzv. „aktivismus“ neboli filosofii činu. Největší proslulost získal knihou „Židovská sebenenávist“ v níž se pokoušel analyzovat, proč někteří Židé inklinují k antisemitským postojům.

Po nástupu nacistů k moci se stal terčem represí jednotek SA. Proto prchl i s manželkou do Československa, jediného zbývajícího ostrůvku demokracie v neklidné střední Evropě. Útočiště našli v Mariánských Lázních. V emigraci se zařadil mezi nejvýraznější odpůrce nacistů.

V srpnu v Praze na mezinárodním sionistickém kongresu pronesl svůj poslední referát. Do Mariánských Lázní se vrátil 29. srpna a další den byl ve svém bytě zavražděn dvěma výstřely skrz okno. Pohřeb za velkého zájmu veřejnosti proběhl 3.září 1933. Profesor se stal první obětí nacismu v Československu.

Moderuje Tomáš Töpfer.

autoři: Tvůrčí skupina publicistiky - náboženské vysílání , Leo Pavlát
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...