K ztvárnění role Jana Palacha pomohlo herci Viktoru Zavadilovi studium archivů i setkání s pamětníky

15. leden 2019
Dopolední host

Kluka s tajemstvím si v novém filmu režiséra Roberta Sedláčka o Janu Palachovi si zahrál Viktor Zavadil. O tom, že se mu to více než podařilo, svědčí hned dvě nominace na Ceny české filmové kritiky 2018, za hlavní mužskou roli a objev roku.

Nabídku, která se neodmítá, dostal mladý herec v posledním ročníku studia na brněnské JAMU a dlouho o ní nepřemýšlel. To, jak velkou na sebe bere zodpovědnost, si uvědomil až zpětně. Čin Jana Palacha se sice nezapomenutelně zapsal do dějin našeho národa, ale osobnost Jana Palacha už tak zřetelná není.

Viktor Zavadil se snažil do postavy studenta, o pouhých pět let mladšího než on sám, vcítit co nejlépe. Vydal se proto do archivů i za některými pamětníky. A udělal si při tom i názor na to, proč Jan Palach nezanechal před svým činem dopis na rozloučenou. „Kdyby to udělal, tak by nejspíš svůj čin nedokonal. Protože by vše převálcovala osobní rovina“, myslí si mladý herec.

autor: JMys
Spustit audio

Související

  • Jan Palach

    Člověk musí bojovat proti tomu zlu, na které právě stačí.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.