Kamenné varhany i nádherné rozhledy. To vše nabízí čedičový vrch Stříbrník u Křižan

7. září 2017
Česko – země neznámá
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vrcholy Stříbrníku
0:00
/
0:00

Když se řekne „kamenné varhany“, vybaví se někomu Zlatý vrch nedaleko České Kamenice v Ústeckém kraji, další si možná vzpomene na Vrkoč přímo u Ústí, někteří na Bořeň či Radobýl v Českém středohoří. A asi nejznámější kamenné varhany představuje Panská skála nedaleko Kamenického Šenova, u které se točila jedna ze scén Pyšné princezny.

V Libereckém kraji je ovšem ještě jeden vrch, který se může pochlubit sloupcovou odlučností čediče - tedy kamennými varhany. Jmenuje se Stříbrník a našli bychom ho v Ralské pahorkatině nedaleko obce Křižany.

Stříbrník je pozůstatkem sopečné činnosti. Samotný kopec tvoří tři výstupy sopouchu, což je jakýsi sopečný komín či kanál, kterými magma stoupá k povrchu. Jednotlivé vrcholky jsou vzájemně posunuté a čedičové těleso má složitou tektonickou stavbu, která se projevuje právě sloupcovou, téměř vodorovnou odlučností. Z některého pohledu tak připomínají kamenné varhany na Stříbrníku dračí zuby.

Vrch Stříbrník lákal turisty už v minulosti. Svědčí o tom dochovaná turistická chata pod vrcholem, který byl před druhou světovou válkou častým cílem tehdejšího, převážně německého obyvatelstva. Chata dnes slouží mysliveckému spolku Šesterák, takže občerstvení si na vrchol musíte donést sami. Buřty si tam ale budete moci opéct. Na vrchol vede několik cest. Značená je zelená stezka od autobusové zastávky Žibřidice.

507 metrů vysoký kopec na území Křižan nesl dříve německý název Silberstein. Toto pojmenování bylo odvozeno od těžby stříbra, která tu podle dobových pramenů probíhala někdy v 16. století. Vrchol Stříbrníku byl vyhlášen přírodní památkou už v roce 1968, a to nejen kvůli čedičovým varhanům, ale i díky teplomilné vegetaci.

Výhled na Ještěd

Výhled na Lužické hory i Bezděz

Díky čedičovému podloží rostou na kopci převážně teplomilné druhy rostlin, které jsou vzácné i v širším okolí. Za zmínku stojí zvonek broskvolistý, plicník tmavý, brslen evropský či jalovec obecný. V okolních lesích zase hnízdí ohrožený výr velký a krkavec velký. A vyskytuje se zde i množství vysoké zvěře.

Kdo se vyškrábe až na některý z čedičových vrcholů Stříbrníku, tomu se za slunečného počasí otevře prakticky kruhový výhled do okolí. Severně na téměř celé Lužické hory, Ještěd, Ralsko a v dáli za ním hrad Bezděz. Tímto směrem si výlet na Stříbrník můžete prodloužit po zelené turistické značce, která vás zavede k Hamerskému jezeru. Kdo se vrátí zpět do Žibřidic, může si výlet zpestřit návštěvou Krkavčích skal známých jako Vajoletky.

Plicník tmavý detail
Spustit audio