Kaple sv. Jana Nepomuckého v Letohradu byla postavena ve znamení pěti Janových hvězd
Letohradské Hradčany. Tak říkají lidé z Letohradu na Chrudimsku unikátní Kapli sv. Jana Nepomuckého. Ne náhodou. Majestátně se totiž tyčí na kopci nad městem a už téměř tři století k ní míří poutníci, a to nejen lidé věřící.
Barokní kaple sv. Jana Nepomuckého patří k unikátním památkám hlavně díky svojí neobvyklé architektuře. Vychází ze symboliky sv. Jana Nepomuckého, který bývá zobrazován s pěticí hvězd okolo hlavy. Kaple má proto pětiúhelníkový půdorys, včetně ambitů. Ty zdobí cibulovité věžičky s pěti zvony. Najdete tu ale i pět vchodů do kostela, stejně jako pět oken. Dominantou kaple je pětiboký oltář. Zdobí ho plastiky pěti cností, které jsou typické pro světce Jana Nepomuckého a představují víru, naději, lásku, statečnost a dobročinnost.
Ke kapli se nejpohodlněji dostanete cestou z letohradského zámeckého parku, ke svatostánku vede lipová alej z roku 1734. Její součástí jsou i misionářské kříže, které pocházejí ze sedmnáctého století. Cestou, která vám nezabere příliš času, si můžete odpočinout na několika lavičkách. Z vrcholku Kopečku uvidíte panorama Orlických hor, Kralický sněžník a při velmi dobré viditelnosti dohlédnete až na Sněžku.
Kaple sv. Jana Nepomuckého byla postavená v letech 1734 až 1736 za Jana Václava Bredy, na místě původní svatojánské poutní kaple. Stavbaři při tom využili kámen ze zříceniny středověkého hradu na protějším Hradisku. Strop kaple kdysi zdobila bohatá fresková výzdoba. Z té se ale zachovala jen malá část. Křížovou cestu v ambitech namaloval kolem roku 1866 otec akademických malířů Umlaufových Dominik Umlauf.
Kaple se v současné době postupně opravuje. Město, místní farnost i další subjekty stále hledají prostředky na její generální rekonstrukci. Na obnovu přitom přispívají i lidé ve veřejné sbírce, hlavně při každoroční tradiční pouti. Ta má velice dlouhou tradici a je známá po celém regionu. Pouť si stále uchovává i církevní rozměr, nejen ten světský, který každý rok v květnu do Letohradu přiláká tisíce lidí. V příštím roce se v Letohradu bude konat už 302. pouť.
Kaple není běžně přístupná. Návštěvníkům se otevírá jen při zvláštních příležitostech, a to zejména při letohradské pouti, kdy se uvnitř kostela konají i mše. V roce 2015 to bude ve dnech 16. a 17. května.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Totální republikánská moc a nejistota. Tak bude vypadat Trumpův druhý mandát, odhaduje Žantovský
-
Policie navrhla obžalovat manažery zkrachovalé ERB banky včetně hledaného podnikatele Popova
-
Přes 600 dnů bez zprávy. Vězněná běloruská opoziční aktivistka Kalesnikavová se směla setkat s otcem
-
Česko pokryje ve středu sníh. Napadne maximálně poprašek, udrží se pouze na horách