Kardiolog Pavel Osmančík: Snížit riziko mozkové příhody mohou dvě metody
Specialista na arytmologii v loňském roce dostal nejvyšší české vědecké vyznamenání. Za co získal cenu Česká hlava, co způsobuje náhlou smrt mladých sportovců a co můžete pro srdce udělat sami?
Cena Česká hlava se uděluje za nejlepší patenty a objevy našich vědců. „To ocenění bylo za klinickou studii Prague-17, která porovnávala dva možné léčebné postupy k prevenci cévní mozkové příhody pacientů s fibrilací síní. Jde o zavedení katetrizačního uzávěru do ouška levé síně, kde se při fibrilaci hromadí krev, a tím se zabrání vzniku sraženiny a následně mrtvici,“ vysvětluje profesor Pavel Osmančík.
Doposud se vzniku sraženin předcházelo trvalým užíváním léků proti srážení krve, které však u některých pacientů mohlo vést naopak ke krvácení.
Do studie se zapojilo celkem deset kardiocenter a prováděla se v Praze ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. „Organizovat takovouhle studii je opravdu pracné. Proto tým vznikal postupně a základem bylo, aby studie dávala smysl a statistickou validitu. Nelze zařadit deset pacientů a pěti dát léky na krevní tlak a pěti ne. Takže chtělo to výpočet, abychom mohli porovnat, že ten a ten lék opravdu pomůže to riziko snížit.“
Obě metody mají rizika
Pacienty vybírali podle rizikových faktorů, o kterých se ví, že jsou spojené s rizikem mrtvice. Ta je častější s rostoucím věkem. Proto to byli lidé s arytmií, kde je pravděpodobnost krevní sraženiny, a tím pádem i mrtvice. „Celkově jich bylo 402 v průměru 75 let. A ty jsme nahodile rozdělili – jedni polykali léky a jedni šli na zákrok. Jsme vděčni všem těmto pacientům, kteří souhlasili.“
Jak studie ukázala, katetrizační uzávěr má stále svá rizika, která vyplývají z toho, že jde o invazivní proceduru. „Nejčastějším rizikem je krvácení do třísla, může dojít i k poranění síně, ale je zapotřebí si uvědomit, že rizika nepřesáhnou ten profit. Ostatně i léky mohou způsobit krvácení. Takže obě metody mají svá rizika.“
Náhlá úmrtí mladých sportovců
Už několikrát se stalo, že vrcholový sportovec, nejčastěji fotbalista, zemřel přímo na hřišti. „Naprostá většina těchto náhlých úmrtí je způsobena právě arytmií, která se jmenuje fibrilace komor při hypertrofické kardiomyopatii. Ta fibrilace komor je způsobena třeba tím, že jsou v srdci už jizvy po infarktu nebo zánětu, nebo je to z vrozených důvodů, které jsou ovšem mnohem méně časté.“
Proto je potřeba srdce posilovat a pečovat o něj pohybem, správnou životosprávou a nezanedbávat ani preventivní prohlídky. „Pro srdce jsou lepší aerobní sporty, jako kolo, běžky, běh. Já mám moc rád pomalé dlouhé výběhy do terénu, tak deset patnáct kilometrů. Běžíte a vnímáte tu krajinu. To mě nabíjí.“
Kolik evidují pacientů s fibrilací síní? Jak se projevují příznaky? Jak často spolupracuje kardiolog a kardiochirurg? Poslechněte si v pořadu Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.