Karel IV. pro Nové Město pražské navrhl na svoji dobu moderní urbanistický koncept. Mělo tři náměstí
Nové Město pražské je příkladem ambiciózních politických záměrů Karla IV. a zároveň ukázkou jeho osobního vztahu k Praze.
Zbudování města mělo povznést České království a jeho dominantu v kontextu celé Svaté říše římské. Svou velikostí, významem a reprezentativností měla Praha předčit jiné evropské metropole. Snad proto je Karlovo náměstí – někdejší Dobytčí trh – se svými osmi hektary jedním z největších v Evropě.
Zakládací listiny vydal císař roku 1348 a stanovil v nich nezvykle přísné podmínky pro novou zástavbu – nové domy musely být kamenné a jednopatrové. Uliční čáry byly přesně stanoveny a stavebník, který je nedodržel, byl potrestán a dům zbořen. Aby panovník urychlil výstavbu, osvobodil město od daní a poplatků po dobu 12 let. Investoři však museli stavby domů dokončit do 18 měsíců.
Na rozdíl od tehdejších středověkých měst s křivolakými a úzkými uličkami Karel IV. pro Nové Město navrhl na svoji dobu moderní urbanistický koncept. Mělo tři náměstí – Dobytčí trh, Koňský trh a Senný trh – spojená navzájem velmi širokými ulicemi. Od Starého Města zůstalo odděleno hradbami několik dalších století.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka