Karel IV. vyzdobil kaple na Karlštejně a Pražském hradě polodrahokamy z Ciboušova
Karel IV. budoval hrad Karlštejn jako pokladnici, jejímž srdcem byla kaple svatého Kříže. V ní byly přechovávány korunovační klenoty a ostatky svatých. Každý, kdo se tam podívá, stojí dodnes v úžasu nad nádhernou výzdobou z polodrahokamů. Jen málokdo nejspíš ví, že tyto vzácné kameny pocházejí ze severních Čech.
Naleziště drahých kamenů byla zejména kolem Ciboušova a Domašína u Klášterce nad Ohří na Chomutovsku. A ze stejných míst pochází i polodrahokamy použité při výzdobě kaple svatého Václava ve Svatovítské katedrále na Pražském hradě.
Ciboušov a Domašín je možné navštívit i dnes. A připojit lze ještě několik dalších, například vrch Doupňák, Horní Halže, Černý potok, Blahuňov, Petlery či Údolíčko. Ovšem jen odborník rozezná v nevábné šedohnědé vrstvě kamene ukrytý poklad. A navíc je tu těžení kamenů už zakázané.
Proto je lepší vypravit se za krásou zdejších polodrahokamů na zámek v Klášterci nad Ohří. Mineralogická expozice nabízí přehled, jaké kameny se v této oblasti nacházely. Uvidíte třeba jaspis o velikosti zhruba půl metru na půl metru, fialově opalizující ametysty, ale také acháty a dokonce i železné rudy a zkamenělá dřeva. Ale to už je přesah do jiného oboru.
Ametysty a jaspisy stvořily přírodní památky
Těžba kamene zaznamenala zhruba tři vlny – ve 14., 16. a pak v 19. století. 14. století je svázáno s Karlem IV., který sice Klášterec osobně nenavštívil, ale měl zřejmě dobré poradce a informace, co je kde v zemi české krásné a pozoruhodné, a uměl to využít. Polodrahokamy ze zdejšího regionu byly a jsou skutečně mimořádné, je to jedna z nejvýznamnějších lokalit svého druhu u nás. Těžily se tu žíly o mocnosti až jeden metr, tvořené zejména ametysty a jaspisy.
Kvůli nalezišti ametystů a jaspisů byly tyto lokality vyhlášeny jako národní přírodní památky, kde je samozřejmě jakákoli těžba i pouhý sběr zakázána. Došlo k tomu v 80. letech 20. století, kdy důkladný vědecký průzkum a rozbor prokázaly, že kameny z výzdoby zmíněných kaplí nejsou italský export, jak se do té doby předpokládalo, ale pocházejí z této oblasti.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Když v Mynářově kauze nepadne odvolání, mohl by se do ní vložit Stříž. ‚Nevylučuji to,‘ řekl šéfžalobce
-
Buchtík: V roce 2021 se volilo proti Babišovi, teď se bude volit proti Fialově vládě
-
‚Potřebujeme oči a uši na Ukrajině i v celé Evropě.‘ Ruská armáda získává na telegramu špiony
-
Pekarová Adamová: Platy politiků by měly být navázány na míru zadlužení státu