Karel Kryl se stal ikonou vzdoru proti zvůli ve všech možných podobách

8. duben 2024

Naše zásady končívají tam, kde se kříží s našimi úmysly, řekl malý velký muž, jehož socha je erbovním znamením Českého rozhlasu Ostrava. Karel Kryl má v dubnu nazeniny a letos to není ledajaké číslo.

Legendární písničkář se stal ikonou vzdoru proti zvůli ve všech možných podobách a letos 12. dubna by se dožil 80 let. Bohužel už 30 let není mezi námi, do hudebního nebe odešel v Mnichově 3. března 1994.

Kryl měl po rodičích knihtiskařích ve své genetické výbavě zakódován smysl proti bezpráví. Známy jsou jeho postoje vůči totalitnímu režimu i vůči polistopadovým reformám, které ostře kritizoval. Karel Kryl se zkrátka nenechal opít rohlíkem. Zvolil si trnitou cestu a jeho písně jsou dnes stejně aktuální jako před 50 lety. To můžeme říct opravdu o málokterém autorovi.

Karlu Krylovi a všem jeho fanouškům posíláme jeho písničku a děkujeme za to, že ve své tvorbě celý život vracel svému národu paměť, svědomí a důstojnost. Příjemný poslech Českého rozhlasu ostrava vám přeje Milan Bátor.

autor: Milan Bátor
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.