Kašlete déle než tři týdny? Nechte se vyšetřit. Kašel jako takový není nemoc, ale příznak
Kašel patří mezi nejběžnější potíže. Je to obranný systém, který čistí dýchací cesty a udržuje jejich průchodnost. Vzniká podrážděním citlivých oblastí hrtanu a průdušnice, velkých průdušek nebo i pohrudnice.
„Nejběžnější je akutní nebo chronická bronchitida, inhalace dráždivých látek nebo zánět v oblasti nosohltanu. U dětí někdy i chronický zánět středního ucha,“ vyjmenovává Kateřina Cajthamlová.
„Kašel umí potrápit. Pracují mezižeberní svaly, hrudník je namáhán, proto jsou lidé z kašle unavení. Pokud je úporný, může způsobit až srdeční arytmie,“ doplňuje Karel Sláma, přednosta kliniky ORL v Ústí nad Labem.
Příčiny kašle
Kašel jako takový není nemoc. Jedná se o příznak. Někdy jde o banalitu nebo běžnou virózu. Úporný kašel je velmi nepříjemný, může být dokonce bolestivý nebo vést k vážnějším zdravotním komplikacím. Kašel způsobuje:
- Vdechnutí cizího tělesa
- Astma
- Alergie
- Viróza
- Bakteriální infekce (například plicní chlamydie)
- Chronický zánět (například u kuřáků)
- Nádor
- Některé léky (například na vysoký tlak)
- Reflux
Rozkašlat se ale můžete také vlivem nedostatečného pitného režimu nebo suchým vzduchem v bytě. „Každý kašel, který trvá déle než tři týdny, by měl být vyšetřen,“ nabádá přednosta.
Druhy kašle
Kašel má různé projevy síly a hlučnosti a také délku trvání. „Akutní trvá maximálně týden a bývá virového původu. Subakutní vymizí do tří až čtyř týdnů, jako chronický se označuje kašel trvající déle než měsíc. Po měsíci už byste se měli významně zajímat o vyšetření,“ apeluje i Kateřina Cajthamlová.
- Pokašlávání – vzniká v horních cestách dýchacích
- Štěkavý kašel – vzniká, pokud je v nosohltanu nadbytečný sekret
- Dráždivý kašel – dochází k němu při postižení hrtanu
- Hrubý dráždivý – projevuje se při poškození průdušnice
- Dusivý – bývá z dolních cest dýchacích
Podle toho, zda je při vykašlávání přítomen hlen, rozlišujeme kašel suchý a vlhký (produktivní). „Záleží i na zvuku. Pokud je to takové štěkavé dýchání, tam bývá problém i v oblasti hlasové štěrbiny. Dusivý až záchvatovitý kašel zastavuje dýchání, tím narušuje tep a přidávají se další problémy. Tak třeba vypadá černý kašel, který je hodně závažný,“ popisuje známá lékařka.
Léčba kašle
Když jsou známé příčiny, nastupuje farmakologická léčba. Z babských rad a z doby, kdy ještě nebyla antibiotika, se dodnes doporučuje med, lipový nebo průduškový čaj, který seženete běžně v lékárně nebo drogeriích. „Silice lípy mohou v odkašlávání pomoct. Podle nových výzkumů okrajově pomáhá i kousek čokolády, protože ona umí vyrobit endorfiny,“ vysvětluje přednosta Sláma a doktorka Cajthamlová dodává: „Čokoláda působí jako opiový reflektor, takže může kašel na malou chvíli utlumit.“
V případě chronických obtíží se jako první volí návštěva ORL. Podle zjištěných vyšetření budete případně doporučeni na plicní, alergologii nebo jiné specializované pracoviště. „Hlavně nemíchejte dohromady léky, které jsou každý na jiný typ kašle,“ varuje Kateřina Cajthamlová a přidává další rady:
- Když je hustý hlen, pomáhají dechová cvičení
- Zlepšit pitný režim
- Zvlhčovat vzduch v bytě, zejména v ložnici
- Nemluvit při jídle a nedýchat při pití
Můžou se na léčbu kašle využívat také inhalace? Čím se dá zmírnit chronický zánět nosohltanu? Co všechno byste měli sledovat u kašle, než půjdete k lékaři? Poslechněte si rady Kateřiny Cajthamlové v pořadu Vesele a zdravě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.