Kde odpočívají valašští velikáni? U kostelíku svaté Anny v Rožnově pod Radhoštěm
Současnost a nedávnou minulost valašského kraje naleznete za zdmi rožnovského kostela svaté Anny na Slavíně. Na zdejším hřbitově se totiž nacházejí náhrobky významných lidí, jako jsou například Emil Zátopek nebo Jiří Raška.
Kostelík svaté Anny v areálu Dřevěného městečka v Rožnově pod Radhoštěm má okolo sebe nízkou zídku a vstupní bránu s nápisem „Číslo poslední“. Za zídkou je takzvaný Valašský Slavín, hřbitov, kde jsou umístěné nejen zajímavé a historicky cenné náhrobky, ale také hroby historiků, hudebníků, umělců, sportovců, učitelů, politiků a dalších slavných osob z valašského kraje.
Dnes je Valašský Slavín čestným pohřebištěm, ale má také svou knižní podobu – tzv. „Knihu paměti kraje". O tom, kdo jednou na Valašském Slavíně spočine, kdo si to za své činy zaslouží, rozhoduje takzvaná Rada starších. Ta je složena z významných valašských občanů.
Myšlenka Valašského Slavína vznikla v 60. letech 20. století. Původním záměrem tehdejšího ředitele Valašského muzea v přírodě Jana Rudolfa Bečáka a jeho spolupracovníků Josefa Maléře a prof. Karla Langera bylo vytvořit imitaci vesnického hřbitova v blízkém okolí kostela, jak to v minulosti bylo na Valašsku obvyklé. Prostor kolem kostela sv. Anny, určený pro hřbitůvek, byl ohraničen parkánovým plotem, původně však skutečným hřbitovem nebyl.
Zpočátku mohl být spíše považován za jakési valašské lapidárium železných křížů, kamenných náhrobků různých tvarů a ukázek historických náhrobků, přičemž mimořádnou pozornost návštěvníků poutaly velké kamenné náhrobky fojtů a valašských portášů. Až od roku 1969 byl hřbitůvek postupně proměňován na Valašský Slavín významných osobností, které se zasloužily o rozkvět Moravského Valašska.
Na jejich hrobech jsou plastiky renomovaných umělců. Prvním pietním aktem bylo přenesení ostatků valašského muzikanta Janka Pelára z Pržna. Jejich uložení se uskutečnilo 5. října 1969. Takto vznikl Valašský Slavín, který je podle nového statusu čestným pohřebištěm. Hřbitov, kde leží například diskař Ludvík Daněk, skokan na lyžích Jiří Raška nebo slavný olympionik Emil Zátopek, najdete přímo v Dřevěném městečku ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
S ruským pasem na Ukrajinu. Cesta za manželem je trnitá, popisuje žena z Kyjeva
-
Prezidentský pardon pro syna: Biden ho dostatečně nevysvětlil, Trump toho využije, míní amerikanista
-
Policie na nás hodila kanystr slzného plynu, říká protestující. Demonstrace v Gruzii trvají již čtyři dny
-
Zpěvák Elton John přišel o zrak. Oznámil to při premiéře muzikálu, pro který složil hudbu