Když si pořizujete hrubosrstého psa, počítejte s nutností pravidelného trimování

13. březen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Trimování psů

Zjednodušeně řečeno, trimování je mechanické odstraňování staré odumřelé srsti, aby uvolnila místo nově vyrůstajícím chlupům. Bez něj se mění kvalita srsti a ta už neplní svou funkci chránit psa např. před promoknutím.

Vedle hrubosrstých plemen se trimují také španělé. Podle Evy Durasové, majitelky jednoho z plzeňských psích salonů, je možné psa trimovat i doma, majitel se to ale musí nejdřív naučit: „Trimovat bychom měli po srsti. Začátečníci mívají pocit, že jen trimují a trimují a žádný výsledek není vidět, přestože je vedle pejska hromada chlupů. Poradí jim v salonu pro psy, a také pomohou s výběrem trimovacích nástrojů.“

Doba pro první trimování přichází s línáním štěněte. „Některé začne línat ve čtyřech, jiné v pěti a další až v sedmi měsících, je to individuální. Pokud majitel psa pravidelně češe, zvíře trimování líp snáší. Když někdo do salonu přivede štěně bez předchozího domácího zásahu, je to pro ně nepříjemné a trochu se ošívá. Z kožichu se ale vytahují uvolněné chlupy, takže to nebolí,“ dělí se o zkušenosti Eva Durasová.

Jak často trimovat

V jejím salonu jsou nejčastěji trimovanými psy hrubosrstí jezevčíci a teriéři. Paní Eva doporučuje pejskařům, kteří své mazlíčky trimují sami, občas navštívit i psí salon: „Je dobré nechat pejska v salonu přibližně jednou za čtyři měsíce profesionálně dotrimovat. Jestliže je majitel šikovný, stačí jednou za půl roku.“ Kdo veškeré trimování přenechává odborníkům, měl by psa do jejich rukou svěřit v závislosti na stavu srsti vždy po dvou až čtyřech měsících.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...