Keramika z jihočeské Maříže má nezaměnitelnou podobu. Je tvořena ze snů a tajemství

22. srpen 2014
Česko – země neznámá

Obec Maříž nedaleko Slavonic na jihu Čech se stala synonymem pro zdejší keramiku, typickou svou pestrou barevností, veselostí a jednoznačně identifikovatelným designem. Tato prazvláštní a velmi oblíbená mařížská estetika je dílem jediného výtvarníka, akademického malíře a skláře Kryštofa Trubáčka, který studoval umění mimo jiné v Paříži a Ženevě.

I když Kryštof Trubáček zemřel v roce 2000 velice mladý, podařilo se mu kromě jiných uměleckých úspěchů založit tradici mařížské keramické výroby, která stojí na pilířích jím definovaného výtvarného vyjádření, které dnes dále rozvíjejí další výtvarníci.

"Vychovat si svého výtvarníka trvá ovšem dost dlouho," říká současná ředitelka mařížského podniku Markéta Trubáčková. Manželka zesnulého výtvarníka přitom dohlíží na to, aby estetický směr neuhýbal od původního zadání. „Manžel tvrdil, že keramika má mít pozitivní náboj, tajemství, sny, fantazii,“ vysvětluje Markéta Trubáčková.

Namalovat hrneček si můžete i sami

V Mařížské dílně si svou fantazii i zručnost mohou vyzkoušet všichni návštěvníci zdejší keramické dílny. V malírně si každý může zakoupit jen základní bílou glazurou pokrytý hrneček nebo jinou nádobu, kterou si barvami nebo rydlem či kombinací obojího upraví podle vlastních představ. „Je tady i pár takových návštěvníků, kteří se k nám vracejí a někteří malují tak dobře jako naši profesionálové,“ uzavírá Markéta Trubáčková.

autor: Ivan Studený
Spustit audio