Klášter Zlatá koruna vznikl ze slibu a politických důvodů. Měl stát v cestě rozpínavosti rodu Vítkovců
Legenda praví, že krále Přemysla II. Otakara vedl k založení kláštera Zlatá koruna zbožný slib. Ten dal roku 1260 před bitvou u Kressenbrunnu proti uherskému králi Bélovi IV. A po svém vítězství ho splnil.
Vedly ho ale také politické důvody. Nový klášter měl stát v cestě rozpínavosti rodu Vítkovců, kterým patřil nedaleký Český Krumlov. Klášter původně nesl název Svatá či Trnová koruna, podle vzácné relikvie, trnu z Kristovy koruny, která byla uchována v křišťálové schránce ve zdejších zdech.
Klášter se těšil velkému rozkvětu ve 14. století, ovšem za husitských válek byl vypálen a vážně poškozen. Těžké časy pokračovaly také za třicetileté války, kdy v něm pobývala rabující vojska, za vlády Josefa II., kdy byl zcela zrušen, i koncem 19. století, kdy jej noví majitelé z rodu Schwarzenbergů pronajímali k provozování slévárny a strojírny.
Devastaci naštěstí napravily rozsáhlé opravy. Dnes je zlatokorunský klášter národní kulturní památkou ve správě Národního památkového ústavu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.