Kočky i psi většinou mívají blechy kočičí. Hrozí přenos tasemnice na člověka

25. srpen 2018

Drbe se váš pes víc než obvykle? Líže a škrabe se nadměrně vaše kočka? A to zejména kolem kořene ocasu? Zkontrolujte, jestli nemají blechy.

Blechy se množí obrovskou rychlostí, takže neřešený malý problém znamená v poměrně krátké době opravdu velký problém. „Blechy dospějí v průběhu 8 až 24 hodin a začnou snášet vajíčka. A ony snáší vajíčka velice intenzivně, samice blechy může za svůj život snést kolem 2000 vajíček,“ varuje MVDr. Oto Huml, „vajíčka se ze zvířete uvolňují, padají do prostředí a tam zůstávají. Když na psovi nebo kočce najdeme 1 blechu, v okolí bude ještě 99 dalších zárodků – vajíček, larviček nebo kukel.“

S blechou psí se hned tak nepotkáte

„To jsou blechy psí, ty na člověka nejdou!“ - známou hlášku dědy Komárka z neméně známého filmu režiséra Jiřího Menzela a scénáristů Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka „Na samotě u lesa“ si pamatujeme všichni. A jenom málokdo touží prověřit si ji na vlastní kůži. V případě blechy psí by se vám to ani hned tak nepovedlo. „Přes 90 procent blech na kočkách, ale i na psech, je blecha kočičí. Existuje blecha psí, ale je nepoměrně vzácnější – a také může parazitovat jak na psech, tak na kočkách,“ vysvětluje MVDr. Huml, „na člověka jdou, jenže jim moc nechutnáme, takže nás berou jako poslední zoufalou možnost, jak se napít.“

Blechy přenášejí onemocnění nebezpečná i pro člověka

Tasemnice přenosná přes blechy také na člověka

Blechy ovšem přenášejí onemocnění nebezpečná i pro člověka. „Tady u nás v Česku je hlavním problémem tasemnice Dipylidium caninum, u které blecha slouží jako mezihostitel. Pokud zvíře, když si vybírá blechy, tohoto mezihostitele spolkne, tasemnice v jeho zažívacím traktu dospěje,“ říká plzeňský veterinář, „teoreticky se to může stát i člověku, ale to by musel blechu spolknout. Ve spánku se to stát může.“

Zbavit domov blech trvá čtvrt roku a déle

Chcete u sebe doma zlikvidovat blechy? Jednorázově odblešit všechna zvířata nestačí. Luxujte a to i pod kobercem, utírejte prach, vymetejte kouty. A obrňte se trpělivostí. „Než se objevily poslední generace preparátů pro zvířata, dlouho jsem tvrdil, že bez pomoci specializované firmy blechy z bytu nedostanete,“ konstatuje MVDr. Oto Huml, „ale dnes už jsou přípravky, které působí dlouhodobě. A při dostatečně dlouhé opakované aplikaci tak účinně, že blecha se vylíhne, skočí na kočku nebo psa, napije se a umře. Takže obecně po 3 až 4 měsících jsme schopni prostředí ozdravit. Ale musí se ošetřovat všechna zvířata a musí se ošetřovat pečlivě.“

Spustit audio