Komorní hůrka je jednou z nejprobádanějších sopek. Od roku 1933 je tento kopec chráněný

16. únor 2025

Komorní hůrka je kopec, který není na první pohled významný ani svou výškou 503 metry nad mořem, ani svým tvarem. Když pojedete od Chebu směrem k Pomezí, možná si ho ani nevšimnete.

Jedná se o jednu z nejmladších čtvrtohorních sopek na území Česka. Na přelomu 18. a 19. století ještě geologové zcela nevěděli, jak vlastně horniny vznikají. Byli proto rozděleni ve dva tábory – neptunisty a plutonisty. Zatímco neptunisté soudili, že horniny vznikají usazováním ve vodním prostředí, plutonisté naopak zastávali názor, že je sopečného původu. Komorní hůrku v té době navštívili a studovali přední světoví odborníci.

O její průzkum se zasloužil dokonce německý básník Johann Wolfgang Goethe. Po jeho smrti byla dokončena ražba 300 metrů dlouhých důlních chodeb do nitra Komorní hůrky, které přinesly nezvratný důkaz o jejím vulkanickém původu. Je tak jednou z nejprobádanějších sopek na světě a od roku 1933 je toto území chráněné.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.