Konstantinovy Lázně jsou jedinými lázněmi v Plzeňském kraji. Pacienty tam léčí Prusíkův pramen

20. červenec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Prusíkův pramen v Konstantinových Lázních

Konstantinovy Lázně se nacházejí ve stejnojmenné obci v Plzeňském kraji. První písemná zmínka spojená s místními prameny pochází z roku 1566. Zápis zmiňuje i lesní pozemek v lokalitě zvané „Smrdak“ neboli Smraďák. Právě tam se chodili sedláci z Nové Vsi osvěžovat do malé tůně a mnozí poznali léčivé účinky podivně zbarvené a zapáchající vody.

Jako první se o využití pramene začal zajímat kolem roku 1790 kníže Konstantin Dominik Löwenstein, jehož syn od místních sedláků pozemky posléze koupil. Později vznikla na místě nová obec a v roce 1928 byly Konstantinovy Lázně oficiálně uznány jako lázeňské léčebné místo.

V minulosti zde došlo ke sloučení pěti pramenů – Skalního, Františkova, Žofiina, Giselina a Karlova, které se nacházely v lázeňském parku. Sloučený pramen dostal jméno po pražském profesorovi vnitřního lékařství a velkém příznivci Konstantinových Lázní MUDr. Bohumilu Prusíkovi. „Pramen má nejvyšší obsah volného kysličníku uhličitého ze všech pramenů, které vyvěrají na území České republiky,“ upřesňuje ředitelka lázní Dana Jurásková.

Prusíkův pramen v Konstantinových Lázních

V Konstantinových Lázních se léčí tři základní skupiny pacientů – pacienti s kardiologickým onemocněním, s poruchami pohybového aparátu a nově také úspěšně vyléčení onkologičtí pacienti.

Do Konstantinek, jak bývají lázně zkráceně označovány, ale nemusíte jezdit pouze za léčebnými účely. Dobrá káva a palačinka či jiný zákusek v prostředí dvousetletého parku chutná vždy o něco lépe, než doma. A pokud neholdujete sladkému, můžete ochutnat třeba samotný léčebný Prusíkův pramen, který je v lázních volně přístupný.

Do Konstantinových Lázní se dostanete autem, autobusem i vlakem. Už samotná cesta sem stojí za to a milovníci přírody se mohou kochat výhledy do krajiny a lesů v okolí léčebného zařízení.

Spustit audio

Partneři

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?