Kontakt s neznámým psem: Nechte se „očuchat“

23. březen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Neznámý pes

Znáte to - na procházce potkáte páníčka nebo paničku s pejskem a rádi byste se dali do řeči. Ať už kvůli tomu, že vás zaujme psík nebo jeho majitel, případně majitelka. V každém případě byste ale měli vědět, jak správně navázat kontakt s neznámým psem. Jak na to, poradila Slávce Brádlové dlouholetá chovatelka psů Dagmar Cestrová.

Nechte se očichat. To je zásadní rada pro navázání kontaktu s neznámým psem. Lidé vnímají okolí z 80 procent očima, psovi k tomu slouží jeho nos s pověstným čichem. A ještě by měla předcházet otázka k majiteli psa, zda si můžete pejska pohladit. Někteří psi a také někteří páníčci to nemají rádi.

Uši dozadu, vrtění ocáskem

Ale i když majitel prohlásí, že si pejska můžete pohladit a pejsek si vás očichal, ještě to neznamená, že budete kamarádi na první dobrou. Sledujte, jak se pes chová dál – první signál, že se mu nezdáte, jsou uši stažené dozadu. Přeloženo do lidštiny to znamená – moc se mi nelíbíš, nejsi mi sympatický, pozor...

Bernardýn pod Řípem

A nespoléhejte ani na vrtění ocáskem – nemusí to být z radosti. Prvotně tak totiž pes šíří a víří svůj pach. Netuší, že to člověk nevnímá tak ostře a dobře jako on. A může to být znovu signál – nejsi mi sympatický.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová