Korytná, hody, slivovice, pouť a sv. Václav

2. říjen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Sklizeň švestek v sadu nedaleko Hoříkovic na Prachaticku

Korytná je malá obec, ležící na úpatí Bílých Karpat poblíž moravsko-slovenské hranice. Etnograficky patří do mikroregionu východní Slovácko, ovšem místní folklór už je do značné míry ovlivněn blízkostí drsných hor.

Založena byla na přelomu 13. a 14. století a už v 14. století v ní byl zbudován kostel sv. Václava. Proto se tam každoročně kolem svátku sv. Václava konají svatováclavské hody, proto se koná pouť ke svatému obrázku, proto je křestní jméno Václav v Korytné mezi muži velmi oblíbené.

Korytná je ale proslulá především slivoní švestkou, které se na tamní půdě výborně daří, a tím pádem i vynikající slivovicí. A také rázovitými, velmi otevřenými a přímými obyvateli. A krásnými temperamentními tanci a písněmi a speciálním pokrmem, kterému se říká magaše.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.