Kosmická hravost libereckého science centra: Pouť říší vědy a techniky začíná už na parkovišti

13. duben 2025

Představte si, že se ocitnete v pohádkovém obchodě, kde máte jakoukoli myslitelnou hračku na dosah ruky. Podobně blažený pocit zažijete v okamžiku, kdy vejdete do libereckého science centra iQLANDIA.

Kosmická hravost libereckého science centra: Pouť říší vědy a techniky začíná už na parkovišti

Pod majestátným dohledem Ještědu zde stojí nejstarší „interaktivní galerie“ v České republice, která se vědě hrou věnuje již od roku 2004 a která se pro mnohé jiné stala nefalšovaným a kopírovaným vzorem. Právem! Jakmile totiž do centra vstoupíte, nebudete vědět, kam se vydat dřív a jak rychle plyne čas. Bez ohledu na váš věk, vzdělání i záliby zde zcela jistě strávíte řadu hodin a budete se sem chtít brzy vrátit.

Liberecká IQLANDIA

Pouť říší vědy a techniky začíná už na parkovišti, kde se vyfotíte s Albertem Einsteinem nebo zkusíte, co je to páka. Schválně, uzvednete osobní automobil? Po průchodu turnikety projdete kolem zpívající fontány, kde se můžete vydat jak nahoru, tak dolů.

V podzemí se seznámíte s nitrem naší planety. Naopak při cestě nahoru zažijete zemětřesení i blesky sršící z Teslova transformátoru, ten vám dokonce zahraje známé melodie, nebo narazíte na matematiku – základ všech věd, či si otestujete své vlastní tělo. Zakřičte z plných plic nebo si pohrajte s humanoidním robotem.

Prostor před planetáriem liberecké IQLANDIE je velmi hravý

To, co potěší pravověrného milovníka astronomie a kosmonautiky, nabízí výstava Kosmo ve čtvrtém nadzemním podlaží. Světelný tunel vypadá na první pohled jako zábavná hříčka, ale právě díky němu si uděláte představu, jak obří jsou kosmické rakety současnosti.

Naopak replika přistávacího modulu lodi Sojuz 28, ve kterém před půl stoletím do vesmíru putoval první československý kosmonaut Vladimír Remek, je ukázkou důrazu na efektivitu a s ní spojenou stísněnost, které jsou kosmoplavci vystaveni při cestě na oběžnou dráhu. Zalezte si do něj a představte si, že s vámi stejně malý prostor sdílejí ještě další dva dospělí lidé. Zde se do něj jednou vměstnalo celkem šestnáct dětí mateřské školky.

Spirála propojuje celou IQLANDII

Součástí expozice jsou i další simulátory. Černá díra vám názorně předvede, jak se v gravitačním poli zhrouceného objektu pohybují jiná tělesa. Jízda na povrchu Marsu překvapí svojí nevypočítatelností. Dálkově ovládaná robotická ruka k odběru vzorků hornin dokáže, jak komplikované je ovládat jakékoli zařízení vzdálené desítky milionů kilometrů nebo desítky světelných minut. Vše navíc doplňují ve vitrínách vystavené kosmonautické exponáty: skafandr, modely raket a orbitálních stanic.

Víte, že…

  • Žibřidicích u Jablonného v Podještědí je unikátní orloj sestavený místním pábitelem Martinem Chaloupkou. Umístěn je v bývalé hasičské zbrojnici a skládá se celkem z dvaadvaceti figur.

  • V Reichenbergu, jak se Liberec jmenoval až do roku 1945, se narodil astronom Arthur Beer, který po nástupu Adolfa Hitlera k moci uprchl do Anglie, kde se věnoval studiu hvězd. Je po něm pojmenována planetka (1896) Beer o průměru asi 20 kilometrů pohybující se mezi Marsem a Jupiterem.

  • Jméno původem z Liberecka má i planetka (71783) Izeryna, podle patronky zdejších hor a také stejnojmenného minerálu, který svou barvou připomíná temnotu oblohy ve zdejší oblasti, a planetka (4698) Jizera, podle řeky pramenící v Jizerských horách.

Výjimečný zážitek na vás čeká po průchodu vesmírnou bránou, kterou vejdete do digitálního planetária. Pod kopulí o průměru devět metrů je padesát pohodlných míst, kde zažijete nejen výlety mezi hvězdy, ale také přednášky, autorské pořady či hudební vystoupení. V této téměř intimní „kosmické lodi“ se bude universum zdát doslova na dosah ruky.

Vesmírná expozice

Ale to ještě není všechno. Na střeše objevíte sluneční terasu, která je tu a tam přístupná i z večera. Liberec má více než sto tisíc obyvatel a science centrum se nachází prakticky v jeho centru, takže výhled na hvězdy odtud není nijak úžasný, ale nejnápadnější tělesa Sluneční soustavy zahlédnete a s pomocí přenosných dalekohledů si prohlédnete i jejich výrazné detaily.

Komentované pozorování, které zde běžně nabízí, doplní ikonický vysílač na Ještědu, vzdálený asi pět a půl kilometru, a na opačné straně první kopce Jizerských hor, odkud je prý noční nebe více než náramné.

Vysílací tým Sedmikrásek pro lidi s fantazií: Jiří Kokmotos, Martin Gembec a Jiří Dušek

iQLANDIA na 10 tisících metrech čtverečních nabízí přes čtyři sta interaktivních exponátů, které oživuje několik desítek speciálních show, laboratoří, přednášek či jiných aktivit. Součástí je i sousední iQPARK – herna spíše pro malé vědychtivce, jenž se nachází hned přes ulici v komplexu Babylon. To všechno dohromady s půl milionem návštěvníků ročně představuje jedničku mezi českými science centry.

Pojedete-li kolem Liberce, je to téměř povinná zastávka. Ostatně, kdo by nechtěl navštívit pohádkový obchod, v němž si může zahrát s nejrůznějšími zázraky vědy a techniky.

Modely raket. Stačí jen odletět

KAM NA VÝLET

Jizerská oblast tmavé oblohy
Od roku 2009 první mezinárodní oblast tohoto typu na světě. Nachází se v téměř neobydlené části Jizerských hor v rozlehlém údolí podél toku Jizery na české straně od hory Smrk po Jizerku (známé „mrazové místo“) a po Vysokém jizerském hřebenu k osadě Orle na polské straně. Není zde úplná, přírodní tma, i zde lze změřit jistou míru světelného znečištění, díky odstínění okolními horami je odtud ale běžně patrných i dva tisíce hvězd a samozřejmě i Mléčná dráha. Dívat nebe se můžete kdekoli na louce mezi lesy, ideálně na parkovišti nad Jizerkou nebo v Polsku na parkovišti Rozdroze Izerskie.

autoři: Jiří Dušek , Jiří Kokmotos

Související