Králík musí mít dobrou stravu, prostor, klid a vlídné zacházení. Pomoci může i hudba

Chov králíků
Audio svět na jednom místě Audio svět na jednom místě Chov králíků

Když jde Jiří Kočár ke svým králíkům, celý září. Má velké štěstí. Našel práci, která ho baví. V Ratibořicích na Vysočině chová speciální králičí plemeno HYLA, pro které je v celé republice jediných certifikovaným dodavatelem. Ušáky ale prodává i malochovatelům, kterým rád vysvětlí, jak na to.

Jiří Kočár je vyučený elektrikář, a dlouhá léta pracoval v rožnovské Tesle. Zlom přišel po sametové revoluci, kdy restituoval statek na Vysočině. Náhodou byl v té době pracovně v Itálii, kde viděl velkochov králíků. Vzpomněl si na své dětství, kdy se o králíky rád staral, a rozhodnutí bylo na světě. Objednal si z Itálie prvních sedmdesát králíků, a v Ratibořicích pro ně připravil halu s vybavením.

„Časem jsem zjistil, že to není tak jednoduché, jak se zdálo,“ říká Jiří Kočár s úsměvem. Králík je podle něj velmi stresové zvíře, a aby byl zvlášť ve velkochovu v klidu, potřebuje podmínky. „Stravu dobrou, vlídné zacházení, prostor a nesmí ho lekat zvuky,“ vyjmenovává chovatel. Lekavost králíků Jiří Kočár vyřešil hudbou, která v hale s klecemi hraje od rána do večera. „Na noc ji vypínám,“ dodává.

Jiří Kočár dnes podniká spolu se svými dvěma syny. Každý má na starosti něco jiného. On sám se stará o chov. Králíci v hale žijí v prostorných klecích na plastových roštech. I když očividně nestrádají, přemýšlí chovatel o přirozenějším chovu venku. Při tak velkém počtu králíků je ale náročné vše potřebné připravit.

Chov králíků

Kromě masa, inseminačních dávek a zvířat pro laboratorní účely Kočárovi samozřejmě prodávají králíky pro chov. A i když sami krmí speciálními granulemi, a chovají v klecích, nebrání malým chovatelům v tradičním přístupu. „Stačí i obyčejná dřevěná králíkárna,“ říká Jiří Kočár. Pro průběžný přísun králičího masa pak doporučuje nejméně jednoho samce a dvě samice. Není ani nutné krmit granulemi. Stačí seno, obilí, a samozřejmě voda.

„Mě to baví strašně moc, a prožívám radost, asi největší, co jsem v životě měl,“ usmívá se chovatel, který každému, komu prodá králíka na chov, rád vše vysvětlí.