Královny mezi cibulovinami. Lilie dají zahradě nádech luxusu

24. červen 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Lilie nesnášejí ani přemokření, ani velké sucho

V naší přírodě rostou dva botanické druhy lilií, které lze také pěstovat či šlechtit. Lilie zlatohlavá má turbanovité růžové až vínově červené květy. A lilie cibulkonosná květy nálevkovité, žluto až červenooranžové. Kříženců dnes existuje několik tisíc a dělí se do mnoha skupin.

Květy různých druhů a odrůd lilií mohou rozkvétat od května až do října. Pěstovat je můžete jako solitéry, vysazovat se dají do trvalkových záhonů a k okrasným dřevinám, malé druhy do skalek. Lilie lze pěstovat i v květináčích.

Lilie pěstují a šlechtí statisíce nadšenců po celém světě, kteří se sdružují ve spolcích. Vratislav Novák ze specializované základní organizace ČZS Martagon prozradil informace o křížení martagonů: „Křížení samo o sobě probíhá v době květu. Tehdy nanesu pyl na bliznu vybrané lilie, kterou chci křížit. Nejprve ale vyberu matku a otce. Otcem je pyl, matka je tam, kde se utvoří semínka a kde nechám dozrát semeník.“

Obecně lilie vyžadují neutrální až mírně kyselou, vzdušnou, výživnou půdu. Podloží musí být propustné nebo vylepšené důkladnou drenáží. Dobrá propustnost substrátu a zajištění přiměřené zálivky jsou velmi důležité, lilie totiž nesnášejí přemokření. Ovšem neprospívá jim ani delší sucho. Proto je dobré na léto lilie mulčovat. I za velkých veder je potom půda chráněná před rychlým vysušením.

Lilie zlatohlavá s turbanovitými květy

Podle druhu vyžadují lilie slunné až polostinné stanoviště. Čím má užší list, tím více slunce snese. Martagony jsou hajní rostliny, které mají rády spíš mírné zastínění. Lilie jsou mrazuvzdorné, přesto je dobré na zimu navršit zeminu nad cibulemi. Cibule na zimu z půdy nevyndávejte. Odkvetlé květy průběžně odstraňujte a po odkvětu odřízněte celou lodyhu těsně nad zemí.

Spustit audio