Krkavčí skály u Křižan lákají na hezké výhledy. Horolezci jim říkají Vajoletky

2. červen 2017
Česko – země neznámá
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vrchol Malé věže

Vajoletky u Křižan, známé také jako Krkavčí skály, jsou rájem horolezců i romanticky založených turistů. Nacházejí se na jihozápadní části Ještědského hřbetu a tvoří je poměrně tvrdý křemenný pískovec zpevněný příměsí železa. Vystupují z Ralské pahorkatiny a lákají k návštěvě už z cesty mezi Křižany a Žibřidicemi.

Vajoletky se nacházejí 472 metrů nad mořem. Jejich oficiální název Krkavčí skály pochází skutečně od krkavců, kteří se sem v posledních letech vrátili a už tu pravidelně hnízdí. Místo nabízím horolezcům přes 50 cest k lezení, od těch nejjednodušších až po poměrně náročné stěny, dokonce i s převisem. Na Vajoletky jezdí trénovat i lezecká skupina libereckých profesionálních hasičů.

Skály mohl pohltit pískovcový lom

U Křižan se v minulosti těžil pískovec stejně jako na mnoha místech Libereckého kraje. Pískovcový lom zasáhl až téměř k samotným skalám. V té době patřily pozemky církvi a prý jen díky jejímu zásahu se těžba nerozšířila. Zarůstající lom je u skal ještě patrný.

Nedaleko skal bývala kovárna, později výletní restaurace. Dnes ji připomíná jen sklepení a pár rozvalin v křoví. Místo bylo tak vyhledávané, že zde nechyběl taneční parket a pravidelná muzika. Zda se něco z této tradice podaří obnovit, zatím není jasné. Nezáleží to jenom na obci Křižany, ale také na zájmu návštěvníků.

Oproti historickým fotografiím jsou Vajoletky v krajině mnohem méně patrné než kdysi. Vzrůstající les začíná pomalu omezovat i výhledy ze skal a tak v Křižanech uvažují, jak dosáhnout alespoň částečného odlesnění. Záležet to bude také na současném vlastníkovi, kterým je opět církev. Vajoletky alias Krkavčí skály jsou ale stále krásné a určitě stojí za výlet.

Výhled jižním směrem

Vajoletky, jak si Krkavčí skály pojmenovali horolezci po mnohem větších skalách v italských Dolomitech, tvoří především dvě věže nazývané Malá a Velká, Východní a Západní či Baba a Panna - po vzoru Trosek. Další skalní útvary se jmenují Čihadlo, Zdislavská či Vyhlídková.

Turisté se k nim mohou vydat přímo z Křižan, pokud přijedou autobusem nebo autem. Výchozí bod je u zastávky „Křižany u Krkavčích skal“, kde je i malé parkoviště. Odtud vede zelená turistická stezka, za polní cestou stačí přejít louku a lesem dojít na návrší. Asi půlkilometrová cesta není náročná, zvládnout by ji měly i děti. Kdo se vydá na Vajoletky vlakem, projde se také po zelené turistické stezce, ale o kousek dál. Čeká ho asi dva a půl kilometru.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová