Kufry přiletěly pozdě, obleky na soutěž se musely zakoupit až ve Státech

22. únor 2025

3. místo ve hře na dva klavíry obsadili v Colorado Springs ve finále soutěže The United States International Duo Piano Competition Antonín Borovský a Jindřich Rosendorf, žáci ZUŠ ve Chválenikcé ulici v Plzni.

Antonín Borovský a Jindřich Rosendorf

Ve finále soutěže hráli s klavíristy z USA, Číny, Moldávie a Velké Británie. Předvedli Valse Trieste Reinholda Glièra a Tarantellu ze suity číslo 2 pro dva klavíry Sergeje Rachmaninova. Ta patří mezi vůbec nejnáročnější skladby ze světového repertoáru pro dva klavíry.

„Studovali jsme tu skladbu pod vedením paní učitelky Aleny Tiché více než rok, a i když je těžká, hraje se nám spolu moc dobře," říká 22letý Jindřich Rosendorf, dnes student Institutu ekonomických studií na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, zároveň držitel ocenění Plzeňský Orfeus junior z roku 2015. K jeho zálibám patří také rocková skupina Kozel, v které hraje na baskytaru. Vzájemnou souhru oceňuje i Antonín Borovský: „Jsme na sebe napojení, snad i proto, že jsme spolužáci nejen ze ZUŠ Chválenická, ale už od základní školy." Antonín je studentem VŠE v Praze a vyniká také ve stepu.

V Americe mladé klavíristy kromě hudebních zážitků potkal i tradiční cestovatelský problém - ztratily se jim kufry. Obleky na soutěžní vystoupení si proto museli zakoupit na místě. Během pobytu měli možnost mluvit se spoustou lidí, kteří se točí kolem klavíru a výuky klavírní hry. Všichni do jednoho si prý pochvalovali systém základních uměleckých škol v České republice, který je velmi kvalitní a propracovaný, například Amerika nám ho doslova závidí.

Jaká je paní učitelka Alena Tichá, na jaký klavír v Americe kluci hráli a v jakém hotelu soutěž probíhala? Poslechněte si celý rozhovor.

Spustit audio